9ος Αγώνας - Γερμανία (Sachsenring)
Assen: MotoGP Ζέσταμα
Στην κορυφή ο Fabio Quartararo
Νέα 25/06/2023 - 11:32

Το ζέσταμα στο Assen έδωσε στους αναβάτες την τελευταία ευκαιρία να τελειοποιήσουν τιε ρυθμίσεις τους πριν από το τελικό Grand Prix ενόψει των καλοκαιρινών διακοπών του MotoGP. Ήταν ο Fabio Quartararo που έφτασε στην κορυφή των φύλλων χρόνου με 1:32.555. Ο Takaaki Nakagami ήταν 0,133 δευτερόλεπτα πίσω από τον Γάλλο στη 2η θέση, με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2022, Francesco Bagnaia, να συμπληρώνει την πρώτη τριάδα.

Ο Maverick πήρε την 4η θέση, μπροστά από τον νικητή του Sprint, Marco Bezzecchi, που ολοκλήρωσε την πρώτη 5άδα. Ο Johann Zarco ξεκίνησε καλά την Κυριακή του παίρνοντας την 6η θέση, μπροστά από τον Franco Morbidelli.

O Luca Marini έκανε τον 8ο καλύτερο χρόνο, με τους Jorge Martin και Aleix Espargaro να συμπληρώνουν την 10άδα.

Assen: Moto3 Αγώνας