Vinales προ Rossi και η Yamaha το 1-2
Νέα 03/06/2017 - 17:57

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Maverick Vinales κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον ομόσταυλό του, Valentino Rossi και να πάρει αυτός την pole σήμερα.

Ο Vale έφτασε στην Ιταλία προερχόμενος από τραυματισμό κάνοντας motocross και την Παρασκευή ήταν 14ος στη λίστα με τους χρόνους.

Σήμερα όμως μπήκε δυνατά με το καλημέρα και στις ΕΔ3 έκανε τον καλύτερο χρόνο της κατηγορίας, 1:46,543 χρόνο που δεν κατάφερε να νικήσει ο Vinales στις κατατακτήριες.

Βέβαια το πρωί η θερμοκρασία στην άσφαλτο ήταν στους 39 βαθμούς ενώ το απόγευμα ανέβηκε στους 55!

Στις ΕΔ4 ο Rossi έκανε ένα «ηλίθιο» λάθος όπως είπε κι έπεσε, όμως επανήλθε δριμύτερος στις κατατακτήριες.

Εκεί κανείς δεν μπόρεσε να νικήσει το 1:46,575 του Vinales, που πήρε την pole position, ενώ ο Vale είχε ανέβει ως την τρίτη θέση.

Όμως οι κριτές ακύρωσαν έναν γύρο του Danilo Petrucci και έτσι ο Rossi ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Κερδισμένος ήταν και ο Andrea Dovizioso που θα ξεκινήσει από την πρώτη σειρά για πρώτη φορά μετά την pole που είχε πάρει πέρυσι στην Μαλαισία.

Εξαιρετικός ο Michele Pirro, πήρε την καλύτερή του θέση σε κατατακτήριες της μεγάλης κατηγορίας και θα ξεκινήσει 4ος τον αυριανό αγώνα.

Η έκτακτη συμμετοχή της Ducati άφησε πίσω του το δίδυμο της Honda, με τον Dani Pedrosa να είναι 51χιλ πιο γρήγορος από τον Marquez και να του παίρνει την 5η θέση.

Ο Marquez δεν έκανε καλές κατατακτήριες, κάνοντας λάθος στην αρχή όταν και μπήκε στην πίστα πίσω από τον πιο αργό Lorenzo κι έχασε έναν γύρο.

Όμως και στο τέλος βρέθηκε πίσω από τον Zarco, που περιέργως ήταν πιο αργός απ’ ότι στις ΚΑΤ1 και τον καθυστέρησε.

Η τρίτη σειρά της εκκίνησης θα είναι αποκλειστικά της Ducati, με τον Jorge Lorenzo να είναι μπροστά και δίπλα του τους Bautista και Petrucci.

Οι Rabat, Zarco και Aleix Espargaro (που είχε πτώση) ήταν οι τελευταίοι από τους καλύτερους 12 της μεγάλης κατηγορίας.