O γιός του Mackenzie στα GP125 το 2011
Ο Taylor Mackenzie, γιός του Niall, μπαίνει στον κόσμο του MotoGP
Νέα 04/12/2010 - 22:57

O Σκοτσέζος Niall Mackenzie αγωνίστηκε για 14 σεζόν μέχρι το 1994 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στα 500cc και μετά το ’96, ’97, ’98 ήταν Πρωταθλητής στο δύσκολο BSB, το Βρετανικό Πρωτάθλημα Superbike. O 17χρονος γιός του Taylor αγωνίστηκε φέτος στο Red Bull Rookies Cup και πήρε την 15η θέση με 40 βαθμούς. Όμως κάποιες καλές εμφανίσεις τον έφεραν στη σέλα μιας GP125 για το 2011. Το «Worldwide Group (Ongetta Team ISPA)», έκλεισε συμβόλαιο δύο χρόνων μαζί του και έτσι ο νεαρός Σκοτσέζος θα βρεθεί με φουλ εμπλοκή στις πίστες του MotoGP.

Φέτος μάλιστα σε δύο αγώνες στους οποίους δεν γινόταν η κατηγορία Red Bull Rookies και συγκεκριμένα στο Silverstone και την Valencia, αγωνίστηκε στα 125 ως έκτακτη συμμετοχή με μια KRP Honda. Παράλληλα συμμετείχε και στο Βρετανικό Πρωτάθλημα BSB, στα 125cc, όπου τερμάτισε 4ος, με δύο νίκες στο ενεργητικό του. Έτσι ο Mckenzie θα οδηγήσει την τελευταία χρονιά των 125cc και την πρώτη των 250cc στη νέα κατηγορία Moto3, αφού δούλεψε πολύ πάνω σε αυτό, αλλά και λίγο λόγω των γνωριμιών του "μπαμπά".

Wayne Gardner: O Rossi θα το βρει στην Ducati