11ος Αγώνας - Αυστρία (Red Bull Ring)
Ο Andrea Verona κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Enduro2 του 2024
Αγώνες 05/08/2024 - 00:18

Ο Ιταλός αναβάτης της GASGAS Factory Racing κερδίζει τον τίτλο της κατηγορίας Enduro2 μετά από διπλή νίκη στην Ουαλία.

Τα κατάφερε! Επισφραγίζοντας τον τίτλο με έναν επιπλέον Γύρο να απομένει, ο Andrea Verona της GASGAS Factory Racing κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Enduro2 αφού έφτασε στην κορυφή και τις δύο ημέρες στο GP της Ουαλίας.

Κερδίζοντας κάθε μέρα εκτός από μία μέχρι στιγμής, όπου τερμάτισε δεύτερος, η σχεδόν τέλεια σεζόν του Andrea του χάρισε έναν έβδομο παγκόσμιο τίτλο καριέρας που του άξιζε.

Ο Ιταλός αστέρας στέφθηκε Πρωταθλητής της Enduro2 για πρώτη φορά με την GASGAS και διεκδικούν μαζί τον τέταρτο παγκόσμιο τίτλο.

Έχοντας κάνει τη μετάβαση στην GASGAS EC 350F και στην κατηγορία Enduro2 για τη σεζόν 2023, ο Andrea τερμάτισε τη χρονιά δεύτερος. Τώρα, το 2024 και με περισσότερη εμπειρία στο ενεργητικό του, ο αριθμός 99 έχει μια κυρίαρχη σεζόν στην κατηγορία, παίρνοντας 11 νίκες από τις 12 ημέρες Αγώνα και προχώρησε στον προτελευταίο Γύρο με εντυπωσιακό προβάδισμα 39 βαθμών στην κατάταξη της Enduro2.

Φτάνοντας στο GP της Ουαλίας με προβάδισμα 39 βαθμών στην Enduro2, ο Andrea προσπάθησε να ξεκινήσει καλά το Σαββατοκύριακο στο Super Test της Παρασκευής με την GASGAS EC 350 F. Δυστυχώς, μια πτώση άλλαξε τα πράγματα. Αλλά γρήγορα επιστρέφοντας το Σάββατο, ο Ιταλός έφτασε στην κορυφή των φύλλων χρόνου της Enduro2 σε όλα τις Δοκιμές εκτός από μία. Η κατάκτηση της πρώτης θέσης της κατηγορίας με 59 άνετα δευτερόλεπτα τον έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου του 2024.

Την Κυριακή, ο Verona βγήκε αιφνιδιαστικά για να φτάσει στην κορυφή της εναρκτήριας Ειδικής Διαδρομής στη Rhayader. Διατηρώντας το σερί νικηφόρων αποτελεσμάτων του και παρά την πτώση του στο cross test στον δεύτερο γύρο, ο Ιταλός κέρδισε εννέα από τις 10 Δοκιμές που διεξήχθησαν για να φέρει την EC 350F 24 δευτερόλεπτα μπροστά από τον πλησιέστερο αντίπαλό του στην κατηγορία E2. Εξασφαλίζοντας τη νίκη, ο Verona κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο της Enduro2 με έναν Γύρο να απομένει – ένα εκπληκτικό επίτευγμα για τον απίστευτα γρήγορο 25χρονο!

Με τον τίτλο της Enduro2 να έχει ολοκληρωθεί, όλα τα βλέμματα είναι πλέον στραμμένα στον τελευταίο Γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM EnduroGP, όπου ο Andrea θα προσπαθήσει να αγωνιστεί με τον Josep Garcia στην κατηγορία EnduroGP. Μένοντας ελάχιστα εκτός από το βάθρο και τις δύο ημέρες στην Ουαλία, ο Andrea εξακολουθεί να βρίσκεται δεύτερος συνολικά στην κατάταξη της κατηγορίας EnduroGP. Και σίγουρα ο σταρ της GASGAS θα τα δώσει όλα στον τελευταίο Γύρο, που θα διεξαχθεί στην Brioude της Γαλλίας, στις 13-15 Σεπτεμβρίου.

Andrea Verona:

«Είμαι πολύ χαρούμενος που πήρα τον τίτλο Enduro2 με έναν Αγώνα να απομένει! Ήταν μια υπέροχη σεζόν και είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδιζα κάθε μέρα εκτός από μία. Αυτός ήταν ένας από τους στόχους μας για τη χρονιά και πιέσαμε σκληρά όλη τη σεζόν για να φτάσουμε εδώ. Ευχαριστώ την ομάδα GASGAS Factory Racing και όλους όσους με βοήθησαν όλο το χρόνο. Σίγουρα θα διεκδικήσουμε μια καλή θέση δίνοντας μάχη με τον Josep Garcia στον τελευταίο Αγώνα για τον τίτλο του EnduroGP»!

3. Nathan Watson (Beta) 56:12.69

Βαθμολογία Πρωταθλήματος (Μετά τον 6ο Γύρο)