Η σχάρα εκκίνησης ανά κατηγορία
Νέα 28/05/2022 - 19:04

Με την λήξη των κατατακτήριων σε όλες τις κατηγορίες έχουμε την διάταξη στην αυριανή σχάρα εκκίνησης ανά κατηγορία.

Στην κορυφαία κατηγορία MotoGP μετά από μια φοβερή μάχη τρεις Ιταλοί rookies - Fabio DI GIANNANTONIO, Marco BEZZECCHI & Luca MARINI όλοι με Ducati - κατέκτησαν τις 3 πρώτες θέσεις στο GP της πατρίδας τους. Ο Di Giannantonio βρήκε τελικά το ρυθμό και πέρασε μπροστά με χρόνο 1'46.156 για να κερδίσει την πρώτη pole position της καριέρας του στην μεγάλη κατηγορία, ακολουθούμενος από τους δυο αναβάτες Bezzecchi  και  Luca Marini της VR46 1-2, που βρέθηκαν στην 2η και 3η θέση τςη σχάρας εκκίνησης με χρόνους 1:46.244 και 1:46.327 αντίστοιχα.

Στη Moto2 Ο Aron Canet κέρδισε την pole position με 1:51.121 στις ΚΑΤ2 με τον Pedro Acosta να ειναι στη δευτερη θέση και τον Sam Lowes να κερδίζει την τρίτη θέση στην πρώτη σειρά για τον όγδοο αγώνα της σεζόν.

Τέλος στη Moto3 ο Deniz Öncü της Red Bull KTM Tech3 πήρε την τρίτη pole position της καριέρας του, ο Daniel Holgado βρέθηκε στη δεύτερη θέση με έναν πολύ καλό τελευταίο γύρο και ο Dennis Foggia θα ξεκινήσει από την τρίτη θέση.