5ος Αγώνας - Γαλλία (Le Mans)
Mugello Moto2: ΚΑΤ
Super Paso στην κορυφή!
Νέα 02/06/2018 - 20:03

Ο Mattia Pasini κατάφερε να πάρει την 17η pole position της καριέρας του και την 6η του στην κατηγορία της Moto2!

Ο Ιταλός έβγαλε έναν πολύ καλό χρόνο, το 1:51.575, που ήταν μόλις 61χιλ πάνω από τον απόλυτο χρόνο πίστας!

Επέστρεψε στην πρώτη σειρά της εκκίνησης για δεύτερη φορά φέτος, ενώ για το 2018 ήταν η πρώτη pole του περσινού νικητή στο Mugello.

Μαζί του στην πρώτη σειρά ο Marcel Schrotter, ο οποίος επιστρέφει στην πρώτη σειρά μετά τον Αγώνα της Αυστραλίας πέρυσι!

Μάλιστα ήταν στον ίδιο Αγώνα που έπαιρνε την τελευταία του pole position ο Mattia Pasini!

Στην πρώτη σειρά και ο Alex Marquez που έχει καλό ρυθμό και θα κυνηγήσει μια θέση στο βάθρο.

Αυτός είναι ο στόχος και για τον Pasini, ενώ το ίδιο ισχύει για τους Bagnaia και Schrotter, αν ο τελευταίος αντέξει στο ρυθμό των μπροστά.

Ο Pecco Bagnaia ανοίγει τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης, μπροστά από τον Simone Corsi που θα ξεκινήσει το 250ο GP του από την 5η θέση.

Τον έκτο χρόνο έκανε ο Romano Fenati, το δεύτερο καλύτερο αποτέλεσμά του σε κατατακτήριες της Moto2 φέτος, κρατώντας πίσω του τον Luca Marini.

Στις τελευταίες θέσεις της δεκάδας οι Lorenzo Baldassarri, Joan Mir και Jorge Navarro.

Οι μοτοσυκλέτες της Kalex κυριάρχησαν και όλες οι μοτοσυκλέτες στην πρώτη δεκάδα είχαν το δικό τους πλαίσιο.

Marquez: Ο Rossi είναι το φαβορί!