Catalunya Moto2: Κατατακτήριες
Αυτή τη φορά ο Zarco κέρδισε τον Rins!
Νέα 04/06/2016 - 17:49

Στις ΕΔ3 ο Alex Rins κέρδιζε τον Johann Zarco για 22χιλ του δευτερολέπτου, ενώ οι ρόλοι αντιστράφηκαν στις κατατακτήριες!

Εκεί, ο Γάλλος Παγκόσμιος Πρωταθλητής κατάφερε να πάρει την πρώτη του φετινή pole position κερδίζοντας για 35χιλ τον αντίπαλό του!

Ήταν η πρώτη pole για τον Zarco από τον περσινό Οκτώβρη, όταν πανηγύριζε την pole στο Mitegi γνωρίζοντας ήδη ότι θα ήταν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής!

Ο Rins πήρε τη δεύτερη θέση, αλλά δεν θα πρέπει να είναι και πολύ απογοητευμένος, μιας και ο ρυθμός του ήταν πολύ καλός και βελτιωμένος.

Στην τρίτη και τελευταία του έξοδο έκανε έξι συνεχόμενους γύρους στο 1:49 κι έναν στο 1:50,0 ενώ είχε τους 12 από τους 14 γύρους που έκανε στο 45λεπτο στο 1:49!

Αντίθετα ο Zarco είχε εφτά γύρους συνολικά στο 1:49 από τους εννέα που έκανε κι έναν στο 1:50,0. Αύριο θα δώσουν δυνατές μάχες μεταξύ τους!

Μαζί τους όμως θα προσπαθήσει να μείνει και ο τρίτος της πρώτης σειράς, ο Thomas Luthi ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία στις δυο τελευταίες εξόδους του.

Ο ρυθμός του Ελβετού ήταν καλός με έξι γύρους στο 1:49 και θα προσπαθήσει να διεκδικήσει το τρίτο φετινό του βάθρο.

Ο Nakagami συνέχισε να είναι πολύ ικανός στον ένα γύρο, αλλά υστερεί σε ρυθμό αγώνα σε σχέση με τους αντιπάλους μπροστά του.

Ο Lowes ξεκίνησε δυνατά τις κατατακτήριες, αλλά μια πτώση τον έστειλε γρήγορα στο γκαράζ της ομάδας του.

Επανήλθε έξι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ένα άνοιγμα της γραμμής του στις τελευταίες στροφές, τον έκανε να περάσει για μερικά δέκατα τη γραμμή τερματισμού αφότου έπεσε η καρώ σημαία.

Έτσι ο Βρετανός άσος της ομάδας του Gresini δεν είχε τη δυνατότητα να κάνει έναν τελευταίο γρήγορο γύρο.

Πολύ καλή η 6η θέση για τον Axel Pons, μπροστά από τον Alex Marquez που πήρε το καλύτερό του αποτέλεσμα σε κατατακτήριες φέτος κι ένα από τα καλύτερά του στην Moto2.

Τη δεκάδα έκλεισαν οι Baldassarri, Schrotter και Sandro Cortese. Όλες οι Kalex στις δέκα θέσεις ήταν στο 1:49.

Η Speed Up του Simone Corsi ήταν στην 11η θέση με χρόνο στο 1:50,0 και εννέα δέκατα διαφορά από την κορυφή.