Indy ΕΔ3: Stoner – Spies και πάλι μπροστά, ο Rossi καλύτερα!
Ο Lorenzo υστερεί λίγο, δυνατές οι υπόλοιπες Honda
Νέα 27/08/2011 - 18:31

O Casey Stoner με την Honda του ήταν και πάλι οι ταχύτεροι, σπάζοντας μάλιστα το απόλυτο ρεκόρ πίστας που είχε από το 2009 ο Dani Pedrosa με 1:39.730.

Ο Αυστραλός με χρόνο 1:30.538 έδειξε ότι η καθαρότερη σήμερα άσφαλτος βελτίωσε κι άλλο την πρόσφυση.

Ο Αμερικανός Ben Spies και η Yamaha M1 φαίνεται ότι προς το παρόν θα είναι οι μεγάλοι του αντίπαλοι. Ο Spies μάλιστα με 1:39.670 κατέβηκε κάτω από το προηγούμενο ρεκόρ, αλλά και ήταν πιο σταθερός σε χρόνους κάτω από το 1’40’’, με 4 γύρους έναντι 2 του Stoner.

O Dani Pedrosa με τη δική του Honda και 1:39.896 είναι σε ρυθμό που μπορεί να απειλήσει τους δύο πρώτους.

Στην 4η θέση ο Marco Simoncelli είναι ο πρώτος από τους 7 οδηγούς που βρίσκονται στο 1’40’’. Ο ψηλός του MotoGP υστερεί λίγο σε τελική σε σχέση με τις υπόλοιπες Honda (4 – 6 χαω) αλλά βρίσκει το ρυθμό του και μπορεί να κολλήσει στο γκρουπ των πρωτοπόρων αν η ομάδα του λύσει τελείως το πρόβλημα με την πρόσφυση του μπροστινού του ελαστικού.

Ο Andrea Dovizioso συμπληρώνει στην 5η θέση την υπεροχή της Honda, αφήνοντας πίσω του τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Jorge Lorenzo με την Μ1. Μια ακόμη Μ1, δορυφορική, του Colin Edwards ακολουθεί στην 7η θέση.

Ο Valentino Rossi και η Ducati GP11.1 φαίνεται ότι ακολούθησαν σήμερα πιο συμβατικές λύσεις στις ρυθμίσεις και πήραν την 8η θέση με διαφορά 1.160 δευτερόλεπτα από την κορυφή, αλλά μόλις 4 δέκατα από τον 4ο και φίλο του, τον «Super Sic».

Την δεκάδα έκλεισαν οι Randy De Puniet & Alvaro Bautista.

O Barbera και η Ducati GP11 ήταν και πάλι ο συνδυασμός με την υψηλότερη τελική ταχύτητα με 322.1 χαω, με τους Stoner – Honda στην 2η θέση με 321.6 και τους Aoyama – Honda με 320.5 χαω στην 3η θέση της σχετικής κατάταξης.

Δείτε τα αποτελέσματα αναλυτικά, στο συνοδευτικό αρχείο στο κάτω μέρος της σελίδας.

Indy Moto2 ΕΔ3: Ξανά πρώτος ο Redding

Indy 125cc ΕΔ3: Και πάλι πρώτος ο Τerol