Indy Moto2 KATAT.: O Simon πήρε την 1η του pole
Oι Elias, Iannone έπεσαν
Νέα 29/08/2010 - 05:14

Ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής των 125, ο Julián Simón πήρε την 1η του pole στη νέα κατηγορία με χρόνο 1’46.139, που πέτυχε στον τελευταίο γύρο, όταν ήταν αργά να αντιδράσει κάποιος άλλος οδηγός.

Ο Scott Redding που κυριάρχησε στις δύο ελεύθερες δοκιμές ήταν κοντά στην 1η θέση, όμως ο ομόσταυλός του στην ομάδα Marc VDS, ο Héctor Faubel τον πέρασε δείχνοντας την καλή δουλειά που γίνεται συνολικά στην ομάδα. Όμως τελικά ο Simón κατέβηκε 0.148 του δευτερολέπτου κάτω από το χρόνο του για να πάρει εκείνος την πρωτιά.

Ο Simone Corsi (JiR Moto2) συμπλήρωσε την 4η θέση της πρώτης σειράς της εκκίνησης.

Ευχάριστη έκπληξη η 5η θέση του Anthony West (MZ Racing), με δεδομένο ότι η ΜΖ είναι η πιο βαρειά μοτοσυκλέτα της κατηγορίας.

Ο προηγούμενος στο Πρωτάθλημα Toni Elías (Gresini Racing), έπεσε στην στροφή 6, αλλά τελικά συνέχισε την προσπάθειά του, χωρίς να βελτιώσει το χρόνο του.

Ο Ratthapark Wilairot (Thai Honda PTT Singha-SAG) με το πλαίσιο της Bimota έκανε πολύ καλή εμφάνιση στην 7η θέση, μπροστά από τον Sergio Gadea (Tenerife 40 Pons) που συμπλήρωσε τη 2η σειρά της εκκίνησης.

Ο 2ος του Πρωταθλήματος Andrea Iannone (Fimmco Speed Up) είχε μία άσχημη πτώση και έμεινε 26ος, ο Fonsi Nieto (G22 Holiday Gym) πήρε την 12η θέση αλλά μετά την πτώση του χρειάστηκε να πάει για ιατρική εξέταση, όπως και ο Ιταλός.

Ο Raffaele de Rosa (Tech 3 Racing) ήταν πιο τυχερός αφού παρά την πτώση του πήρε την 10η θέση, χωρίς άλλα προβλήματα.

Ο Yusuke Teshima (JiR Moto2), που έπεσε άσχημα στις πρωινές ελεύθερες δοκιμές όπου ήταν 8ος, γύρισε στην πίστα το απόγευμα για να πάρει την 37η θέση, παρά το κτυπημένο του αριστερό πόδι.

Κάντε κλικ στο συνοδευτικό αρχείο στο κάτω μέρος της σελίδας για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Ιndy NEA: O Hayden 2 ακόμη χρόνια στην Ducati

Ιndy GP125 KATAT: O Marquez πήρε την 7η φετινή του pole!