SuperEnduro Cup: Ο Xavier Leon νικητής στην Πολωνία
Νέα 11/12/2023 - 09:27

Η χρονιά δεν έχει τελειώσει ακόμα, αλλά η σεζόν του 2024 ήδη ξεκίνησε με τον πρώτο Γύρο του SuperEnduro Cup.

Η πρώτη εκδήλωση της σειράς έλαβε χώρα στην Κρακοβία της Πολωνίας. Μια πολύ απαιτητική πίστα καλωσόρισε τους αναβάτες: μπορεί να έπεφτε βαθύ χιόνι έξω από το Tauron Arena, αλλά μέσα το χώμα ήταν απαλό, αμμώδες και χαρακτηριστικό των Πολωνών διοργανωτών.

Ένας γύρος δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα στην τεχνική πίστα, αλλά το να κάνεις πολλούς γύρους, το να κρατηθείς στην πορεία ανάμεσα στα δύο τμήματα βράχου, το κούτσουρο στη διαδρομή, το να περάσεις από τα ελαστικά που είχαν μπει και πέρασμα της γέφυρας που δημιουργήθηκε ήταν μια πραγματική συνταγή για βραχιόνιο σύνδρομο (arm pump) και για ταχυκαρδίες.

Μόλις ξεκίνησε ο αγώνας, ο Maciej Wieckowski (GasGas) κέρδισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στον τελικό, αλλά με τη δεύτερη θέση και στη συνέχεια με τη νίκη στους δύο επόμενους τελικούς, ο βετεράνος Xavier Leon (GasGas) κέρδισε το γενικό σύνολο για τη βραδιά. Ο Ισπανός αναβάτης κέρδισε αυτόν τον πρώτο Γύρο μπροστά από τους τοπικούς ήρωες, τον Maciej Wieckowski, που αρκέστηκε στη δεύτερη θέση, και τον Hubert Zbikowki (KTM), ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Alessandro Azzalini (GasGas) από την Ιταλία και Sergiu Grecu (KTM) από τη Ρουμανία.

Τώρα ένα μικρό διάλειμμα για τους σκληρούς αυτούς οδηγούς, πριν από τους επόμενους Γύρους: στις 06 Ιανουαρίου στην Γερμανία, στις 20 Ιανουαρίου στην Ρουμανία και στις 03 Φεβρουαρίου στην Ουγγαρία.

Η BMW Motorrad World Endurance Team σε καλή θέση στο Πρωτάθλημα Αντοχής FIM 2024