WorldSBK 2η ημέρα δοκιμής στην Jerez
Ο Gardner 1ος και εντυπωσιακοί οι Bulega και Iannone
Νέα 02/11/2023 - 11:22

Τη δεύτερη ημέρα των δοκιμών στη Jerez, οι αναβάτες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MOTUL FIM Superbike αντιμετώπισαν δύσκολες συνθήκες το πρωί, αλλά εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την πιο στεγνή πίστα μέχρι το μεσημέρι, επιτρέποντας περίπου έξι ώρες κρίσιμων δοκιμών στο Circuito de Jerez – Angel Nieto.

Ο Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) συνέχισε να είναι πρώτος στον αγωνιστικό χώρο, σημειώνοντας έναν εντυπωσιακό χρόνο γύρου 1'38.448s, με 0.278 δευτερόλεπτα διαφοράς από τον δεύτερο. Ο Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) ήταν δεύτερος με αξιοσημείωτο χρόνο γύρου 1'38.726, φτάνοντας στα δύο δέκατα του ρεκόρ γύρου όλων των εποχών στην πρώτη του συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία, ενώ ο συναθλητής του Alvaro Bautista ήταν στην έβδομη θέση με καλύτερο χρόνο 1'39.962s. Ο Jonathan Rea (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) προσαρμόστηκε καλά στη νέα του Yamaha R1, τερματίζοντας τρίτος. Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) εξασφάλισε την τέταρτη θέση, σημειώνοντας χρόνο γύρου 1'39.211s, ενώ ο συναθλητής του Axel Bassani προσαρμόστηκε στη νέα του μοτοσυκλέτα, συμπληρώνοντας πάνω από 120 γύρους κατά τη διάρκεια της δοκιμής.

Ο Nicolo Bulega άφησε ισχυρές εντυπώσεις διεκδικώντας τη δεύτερη θέση με εντυπωσιακό χρόνο γύρου 1'38.726s.

Εν τω μεταξύ, ο Andrea Iannone (Team GoEleven) εξέπληξε με την πέμπτη θέση και χρόνο γύρου 1'39.335s μετά από 70 γύρους. Όχι άσχημα για κάποιον που ήταν εκτός αγώνων για τέσσερα χρόνια: Ο Scott Redding (Bonovo Action BMW) αναδείχθηκε ως ο ταχύτερος αναβάτης BMW, καταλαμβάνοντας τη δέκατη θέση, μπροστά από τον συναθλητή του Garrett Gerloff. Ο Tarran Mackenzie (PETRONAS MIE Racing Honda Team), ο μοναδικός εκπρόσωπος της Honda στην Jerez, συμπλήρωσε 39 γύρους καθώς συνέχισε να προσαρμόζεται στη μοτοσυκλέτα του CBR1000RR-R μετά από τους Αγώνες στο WorldSSP όλο το 2023.

Παρά το γεγονός ότι επικεντρώθηκε στο σύνολο κανόνων του 2024, ο Alvaro Bautista κατέκτησε την έβδομη θέση με καλύτερο χρόνο 1'39.962s.

Remy Gardner | Ομάδα GYTR GRT Yamaha WorldSBK

«Ήταν ένα θετικό τεστ. Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός τις δύο ημέρες, με τα αγωνιστικά ελαστικά και προφανώς σήμερα, στο τέλος κάναμε έναν πραγματικά υπέροχο χρόνο γύρου. Υπήρχαν λίγα περισσότερα που μπορούσα να κάνω. Έκανα μερικά λάθη σε αυτόν τον γύρο, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος με τις δύο μέρες που πέρασαν. Δεν ήταν τέλειος γύρος, αλλά δεν ήταν κακός. Περισσότερο είμαι ευχαριστημένος με τις βελτιώσεις που κάναμε τις δύο ημέρες με αυτά που έφερε η Yamaha. Ο Jonny με εξέπληξε με το πόσο γρήγορα συνήθισε τη μοτοσυκλέτα. Αυτό δείχνει την εμπειρία που έχει. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος που βλέπω τι μπορεί να φέρει ο Jonny στο τραπέζι και να βοηθήσει στην ανάπτυξη της μοτοσυκλέτας, και επίσης να μάθω από τον Jonny. Με τόση εμπειρία, μπορείς πάντα να μάθεις κάτι. Πραγματικά υπέροχο που έχω τον Jonny στη Yamaha».

Ο Jonathan Rea συνέχισε την προσαρμογή του στη Yamaha, τερματίζοντας τρίτος με χρόνο γύρου 1'39.179s.

Alvaro Bautista | Aruba.it Racing - Ducati

«Σήμερα επικεντρωθήκαμε στους κανονισμούς του 2024 ειδικά με το βάρος. Δοκιμάσαμε πολλές λύσεις με το βάρος. Βάζοντας κάποιο βάρος σε ορισμένες περιοχές της μοτοσυκλέτας, δοκιμάζοντας επίσης μέσα στον κινητήρα, και κάναμε πολλές δοκιμές για να καταλάβουμε πώς λειτουργεί η μοτοσυκλέτα. Δεν είναι εύκολο γιατί όταν λειτουργεί καλά, αν προσθέσουμε 7 κιλά, έχει διαφορετική αίσθηση ειδικά στις γρήγορες στροφές. Κάναμε κάποια κατανομή για να έχουμε περισσότερα δεδομένα και πήραμε αυτά τα δεδομένα για τον χειμώνα για να προσπαθήσουμε να δουλέψουμε και να δούμε ποια θα μπορούσε να είναι η βάση για την έναρξη του 2024».

Ο Alex Lowes ολοκλήρωσε την ημέρα στην τέταρτη θέση, εστιάζοντας σε μια σειρά προσαρμογών ενόψει της σεζόν του 2024.

Η κατάταξη από τη δεύτερη μέρα στη Jerez:

1. Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) 1’38.448, 61 γύροι

2. Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) 1’38.726s, 52 γύροι

3. Jonathan Rea (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) 1’39.179 δ., 68 γύροι

4. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) 1’39.211 δ., 68 γύροι

Ο Andrea Iannone κατέκτησε μια δυνατή πέμπτη θέση, σημειώνοντας χρόνο γύρου 1
Ο Andrea Iannone κατέκτησε μια δυνατή πέμπτη θέση, σημειώνοντας χρόνο γύρου 1'39.335s.