Phillip Island: Moto2 Τρίτες Δοκιμές
Νέο ρεκόρ για τον Fermin Aldeguer
Νέα 21/10/2023 - 02:45

O Fermin Aldeguer φτάνει στις κατατακτήριες του Phillip Island έχοντας σπάσει το απόλυτο ρεκόρ γύρου για την κατηγορία της Moto2, σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:31.128. O Αμερικανός Joe Roberts ήταν αυτός που κατάφερε να φτάσει πιο κοντά στον Ισπανό, παίρνοντας τη δεύτερη θέση 450 χιλιοστά πίσω από τον Aldeguer. Την τρίτη θέση πήρε ο Sergio Garcia, ο οποίος ήταν λίγο πάνω από ένα δέκατο πίσω από τον Roberts.

Ο επικεφαλής της βαθμολογίας, Pedro Acosta, έκανε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο το πρωινό του Σαββάτου, μπροστά από τον Tony Arbolino που συμπληρώνει την πεντάδα.

Στην τελευταία του επίσκεψη στο Phillip Island ως αναβάτης της Moto2 o Sam Lowes βρέθηκε στην έκτη θέση, ακολουθούμενος από τον Aron Canet.

Όγδοος ήταν ο Albert Arenas, με τους Manuel Gonzalez και Marcos Ramirez να συμπληρώνουν τη δεκάδα.

Μαζί τους απευθείας στις δεύτερες κατατακτήριες παιρνούν ο Jake Dixon, ο περσινός νικητής του αγώνα Alonso Lopez, o Somkiat Chantra και ο Darryn Binder.

Phillip Island: MotoGP Δεύτερες Ελεύθερες Δοκιμές

Phillip Island: Moto3 Τρίτες Δοκιμές