WSBK: Με τριπλή νίκη ο Bautista, πάει φουλ για Τίτλο!
Mε διαφορά ήδη 96 βαθμών από τον δεύτερο!
Νέα 07/05/2023 - 18:37

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022, ο 38χρονος Ισπανός Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) έκανε το “hat-trick” στο GP της Καταλονίας και έχει βάλει πλώρη για το δεύτερο συνεχόμενο Τίτλο στα WSBK, με διαφορά ήδη 96 βαθμών από τον δεύτερο, τον Τούρκο Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2021 Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), που πάνω στο νήμα πήρε τη 2η θέση σήμερα από τον Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati).

Ο Bautista lγρήγορα πέρασε πρώτος, μπροστά από τον Razgatlioglu, τον οποίο πέρασε και ο ομόσταυλος του Ισπανού, ο Rinaldi. Και ενώ φαινόταν ότι η Ducati θα κάνει το 1-2, στον τελευταίο γύρο ο Razgatlioglu πήρε την 2η θέση και μαζί το 400ο βάθρο για την Yamaha στα WorldSBK.

Ο Bautista με τη σημερινή νίκη έχει 11 στους τελευταίους 12 Αγώνες, κάτι που είχε κάνει μόνο ο Βρετανός Neil Hodgson το 2003. Επίσης για την Ισπανία ήταν η 80η νίκη για οδηγούς της.

Ο πολυ-πρωταθλητής Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), που ξεκίνησε 10ος, ανέβηκε μέχρι την 5η θέση, πίσω από το δικό του ομόσταυλο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), έχασε την 6η θέση από τον Xavi Vierge (Team HRC) στο ξεκίνημα του τελευταίου γύρου.

Ο Ελβετός Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) ήταν 8ος, δύο δευτερόλεπτα μπροστά Iker Lecuona (Team HRC), ενώ ο Αμερικανός Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) έκελισε τη δεκάδα.