3ος Αγώνας - HΠΑ
Κυριαρχία PIRELLI & METZELER με 5 Πρωταθλήματα στο ΠΠΤ2019
Νέα 24/10/2019 - 15:52

5 πρωταθλήματα και ένα τίτλο Rookie of the Year στις 6 κατηγορίες για την PIRELLI &METZELER στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας για το 2019 που έκλεισε με τον διπλό αγώνα στα Μέγαρα!

Απόλυτη κυριαρχία των οδηγών με λάστιχα PIRELLI & METZELER με 29 Καρό Σημαίες (νίκες)στις 6 κατηγορίες, 26 Pole position και 59 βάθρα συνολικά.

SUPERSPORT (600)

Στην μεσαία και ποιο ανταγωνιστική κατηγορία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας Μοτοσυκλέτας 2019 η PIRELLI κέρδισε το πρωτάθλημα του 2019 με απόλυτη κυριαρχία! Στους 6 αγώνες, 6 νίκες, 4 pole position και 8 βάθρα συνολικά!

Ο Δημήτρης Καρακώστας κέρδισε το πρώτο του πρωτάθλημα στην κατηγορία σε ηλικία μόλις 20 ετών, με ελαστικά PIRELLI κυριαρχώντας απόλυτα στην κατηγορία με 6 νίκες σε 6 αγώνες, ενώ κέρδισε και τις 4 από τις 6 Pole position της σεζόν!

Ο Βασίλης Ευθυμίου με ελαστικά PIRELLI , κέρδισε 2 βάθρα με δυο τρίτες θέσεις και 2 τέταρτες θέσεις στους 4 από τους 6 αγώνες που συμμετείχε.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2019

1ος ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ PIRELLI HONDA

6ος ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ PIRELLI AGUSTA

SUPERSPORT-300

Στην κατηγορία SUPERSPORT-300 η PIRELLI κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019.

Συνολικά οι οδηγοί με ελαστικά PIRELLI πήραν 6 νίκες σε 6 αγώνες, 6 pole position και 18 βάθρα!

Πρωταθλητής της SUPERSPORT-300 ο Γιώργος Γερακιανάκης με 4 νίκες στους 6 αγώνες και δυο δεύτερες θέσεις, 4 pole position και σύνολο 6 βάθρα

Ο Θωμάς Σκούρτας κέρδισε 5 βάθρα, με 2 νίκες, δυο δεύτερες θέσεις, μια τρίτη και μια τέταρτη θέση και 2 pole position!

Ο Γιώργος Μπαξίσογλου κέρδισε 6 βάθρα με μια 2η και πέντε τρίτες θέσεις!

1ος ΓΕΡΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ PIRELLI ΥΑΜΑΗΑ

2ος ΣΚΟΥΡΤΑΣ ΘΩΜΑΣ PIRELLI ΚΤΜ

3ος ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ PIRELLI ΚΤΜ

RACING

Στην κατηγορία RACING η METZELER κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019

Ο Λέανδρος Ντότσικας με ελαστικά METZELER κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019, με 4 νίκες , 3 pole position και 5 βάθρα συνολικά!

Στην 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Χρήστος Παπανικολάου με ελαστικά PIRELLI , κέρδισε 6 βάθρα, με 2 νίκες, μια 2η θέση και τρεις τρίτες θέσεις και 3 pole position

Στην 3η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Αλέξανδρος Αρναουτάκης, κερδίζοντας παράλληλα και τον τίτλο του Rookie of the Year !

Στην 6η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Γιώργος Κίτσος με ελαστικά METZELER με 2 βάθρα, μια 2η και μια 3η θέση!

1ος ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ ΛΕΑΝΔΡΟΣ METZELER ΥΑΜΑΗΑ

2ος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ PIRELLI HONDA

3ος ΑΡΝΑΟΥΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ PIRELLI RODAMOTO

6ος KITΣΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ METZELER ΗONDA

ΝΕΩΝ

Στην κατηγορία ΝΕΩΝ η PIRELLI κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019.

Ο Θωμάς Σκούρτας κέρδισε το Πρωτάθλημα της κατηγορίας ΝΕΩΝ με ελαστικά PIRELLI , κερδίζοντας 6 βάθρα με 2 νίκες, μια 2η θέση και τρεις τρίτες θέσεις και μια pole position.

Στην 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Χρήστος Παπανικολάου κερδίζοντας 4 βάθρα με τρις δεύτερες θέσεις και μια τρίτη!

Στην 3η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Γιάννης Περιστεράς κερδίζοντας 3 βάθρα με 3 νίκες και 2 Pole position!

1ος ΣΚΟΥΡΤΑΣ ΘΩΜΑΣ PIRELLI ΚΤΜ

2ος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ PIRELLI KΑWΑSAKI

3ος ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ PIRELLI ΥΑΜΑΗΑ

OPEN

Στην κατηγορία OPEN η PIRELLI κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019.

Ο Στέφανος Δέσκας κέρδισε τον τίτλο για το 2019 κερδίζοντας 5 βάθρα με 5 νίκες από τους 6 αγώνες που συμμετείχε και 4 pole position.

Στην 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Ανδρέας Παπατριανταφύλλου, με δυο βάθρα και 4 τέταρτες θέσεις!