Στατιστικά από την εποχή των 250cc
Τέλος εποχής για 2χρονα 250άρια με το αξέχαστο στρίγκλισμα και τη χαρακτηριστική μυρωδιά του καστορέλαιου...
Νέα 11/11/2009 - 10:27

Τέλος εποχής για 2χρονα 250άρια με το αξέχαστο στρίγκλισμα και τη χαρακτηριστική μυρωδιά του καστορέλαιου. Μια κατηγορία που γαλούχησε σπουδαίους αναβάτες και μεγάλους Πρωταθλητές και που χάρισε εντυπωσιακούς αγώνες στο κοινό.

Με τον αγώνα της Valencia έκλεισε ένα κεφάλαιο που άνοιξε το 1949. Ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος διεξήχθη στο θρυλικό Isle of Man και νικητής στην κατηγορία των 250cc ήταν ο Iρλανδός Manliff Barrington με Moto Guzzi. Ο πρώτος Παγκόσμιος Πρωταθλητής των 250cc ήταν ο Ιταλός Bruno Ruffo με Moto Guzzi.

Τις περισσότερες νίκες (33) στην κατηγορία έχει σημειώσει ο Ανατολικογερμανός Anton "Toni" Mang ο οποίος κατέκτησε 3 τίτλους στα 250cc και άλλους 2 στα 250cc. Στη 2η θέση της λίστας βρίσκεται ο Max Biaggi με 29 νίκες, ενώ ο Βρετανός, Phil Reed είναι 3ος με 27.

Το ρεκόρ περισσότερων νικών σε μια αγωνιστική σεζόν ανήκει στον αείμνηστο Daijiro Katoh ο οποίος το 2001 κατέκτησε το Πρωτάθλημα σημειώνοντας 11 νίκες.

Ο μικρότερος σε ηλικία αναβάτης που κέρδισε αγώνα της κατηγορίας είναι ο Dani Pedrosa ο οποίος στο ντεμπούτο του στην κατηγορία νίκησε το GP της Ν. Αφρικής στο Welkom. Ήταν 18 χρόνων και 202 ημερών. Στο τέλος της χρονιάς ο Ισπανός πανηγύρισε και την κατάκτηση του τίτλου.

Ο μεγαλύτερος σε ηλικία αναβάτης που νίκησε αγώνα των 250cc ήταν ο Βρετανός Arthur Wheeler ο οποίος το 1962 όταν νίκησε τον τελευταίο αγώνα της σεζόν στην Αργεντινή οδηγώντας μια Matchless, ήταν 46 χρόνων και 70 ημερών.

Μax Biaggi και Phil Read είναι οι αναβάτες με τα περισσότερα Πρωταθλήματα στην κατηγορία, έχοντας από 4 ο καθένας. Οι τίτλοι του Ρωμαίου αναβάτη μάλιστα ήταν συνεχόμενοι (1994-1997).

Στους κατασκευαστές, η Honda είναι αυτή που έχει τις περισσότερες διακρίσεις στην κατηγορία μετρώντας 207 νίκες και 19 Πρωταθλήματα κατασκευαστών. Ακολουθεί η Yamaha με 14 Πρωταθλήματα, ενώ στην 3η θέση βρίσκεται η Aprilia η οποία είναι η πιο πετυχημένη εταιρία της τελευταίας 20ετίας με 9 Πρωταθλήματα κατασκευαστών και 143 νίκες.

Νίκες σε αυτήν την κατηγορία έχουν σημειώσει κι άλλοι σπουδαίοι κατασκευαστές όπως οι: Moto Guzzi, Benelli, NSU, MV Agusta, Mondial, Harley-Davidson, Kawasaki.

Τέλος η Ιταλία είναι η χώρα με τις περισσότερες κατακτήσεις Πρωταθλημάτων στην κατηγορία (22) αλλά και τις περισσότερες νίκες (199). Ακολουθούν η Μ. Βρετανία με 9 κατακτήσεις και η Ισπανία με 6.

Kαι για να μην ξεχνιόμαστε το κεφάλαιο 250cc έκλεισε την Κυριακή 8/11/2009 στην πίστα Ricardo Tormo της Valencia. Νικητής του τελευταίου αγώνα της ιστορίας ήταν ο Hector Barbera με Aprilia, ενώ ο τελευταίος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας ήταν ο Hiroshi Aoyama (Honda).