AΠΟΣΤΟΛΗ Α-STYLE ΤΤ ASSEN: Λάθος του Rossi η πτώση στον 1ο γύρο
Μετά την πτώση του έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων και το τιμόνι του στράβωσε
Νέα 28/06/2008 - 00:00
Ο Valentino Rossi παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος του να πιέσει στην πρώτη αριστερή στροφή της πίστας, με πάρα πολλά φρένα και το λάστιχό του κρύο. Το αποτέλεσμα ήταν μια θεαματική πτώση από γλίστημα του πίσω ελαστικού, κατά την οποία παρέσυρε τον άτυχο Randy De Puniet, από τον οποίο ζήτησε συγνώμη, όπως και από όλη την ομάδα του. Ο «γιατρός» είπε ότι τελικά βρήκαν με την ομάδα του τη ρύθμιση στο μπροστινό που θα του επέτρεπε να δώσει τη μάχη για τη νίκη με τον Stoner. Μάλιστα είπε ότι αισθάνθηκε αμέσως καλά με τη νέα ρύθμιση από το γύρο ζεστάματος και ήταν σίγουρος για το ρυθμό που θα ήταν καλύτερος από αυτόν του Pedrosa, όπως χαρακτηριστικά είπε ο Ιταλός οδηγός.

Μετά την πτώση του όμως έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων και έμεινε μια μικρή προεξοχή από την οποία άλλαζε ταχύτητες, ενώ και το τιμόνι του στράβωσε από την επαφή με την άσφαλτο. Παρά τα προβλήματα αυτά κατάφερε να σημειώσει ταχύτερο γύρο 1:37.153 στον 20ο από τους 26 γύρους του αγώνα, τον 3ο καλύτερο χρόνο πίσω από τους Stoner, Edwards. Σίγουρα παραμένει ένα ερωτηματικό το τι θα μπορούσε να κάνει ο 7 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, που τώρα είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας 4 βαθμούς πίσω από τον Pedrosa και 25 μπροστά από το νικητή Stoner. Η συνέχεια σε 15 μέρες στο Γερμανικό Grand Prix.

Hayden: «Σήμερα νικάει αυτός που πατάει τα σωστά κουμπιά!»

AΠΟΣΤΟΛΗ Α-STYLE ΤΤ ASSEN: Eκτός αγώνα ο Capirossi