AΠΟΣΤΟΛΗ Α-STYLE ΤΤ ASSEN: Mην τον είδατε ...τον Stoner
Στις ελεύθερες δοκιμές έκανε 13 γύρους κάτω από τον καλύτερο γύρο του Rossi!
Νέα 26/06/2008 - 00:00
Ο Casey Stoner και η Ducati του, με τη βοήθεια των Bridgestone είναι μέχρι στιγμής ο συνδυασμός «που σκοτώνει» στο Ολλανδικό Grand Prix. Ο Αυστραλός Παγκόσμιος Πρωταθλητής οδήγησε εντυπωσιακά και συνεχώς οι χρόνοι του ήταν κάτω από το ρεκόρ πίστας με λάστιχα δοκιμών! Στις ελεύθερες δοκιμές λοιπόν, έκανε 13 γύρους κάτω από τον καλύτερο γύρο του Rossi, που ήταν 2ος. Βέβαια το γυρολόγιό του ήταν φοβερό με τον ταχύτερο γύρο στο 1:36.087, σημαντικά κάτω από το ρεκόρ πίστας με λάστιχα αγώνα, συγκεκριμένα 1.019 δευτερόλεπτα κάτω από αυτό, που κατέχει ο Hayden από το 2006. Όλοι ψάχνονται λοιπόν και ο Valentino Rossi με τη Yamaha του επίσης με λάστιχα της Bridgestone, ήταν 0.732 του δευτερολέπτου αργότερος στον ταχύτερο γύρο του, με μόλις 5 γύρους κάτω από το 1:37. Ο Guintoli κατάφερε επιτέλους να οδηγήσει γρήγορα την Ducati
Ο Guintoli κατάφερε επιτέλους να οδηγήσει γρήγορα την Ducati

O Colin Edwards με την Yamaha της Tech3, με λάστιχα της Michelin στην 3η θέση είναι ο μόνος οδηγός της γαλλικής εταιρίας με 2 γύρους κάτω από το 1:37. Ακολούθησε ο Hayden με τις πνευματικές βαλβίδες στην Honda του, μπροστά από τις δορυφορικές Honda των De Angelis, Nakano, De Puniet. Η άλλη εργοστασιακή Honda με τον Dani Pedrosa ήταν μόλις 9η, παρά το ότι ο Ισπανός οδηγός ήταν ο καλύτερος σε τελική ταχύτητα, με 294.2 χλμ/ώρα, έναντι των 293.5 του Stoner και των 292.9 του Hayden.

O Loris Capirossi με την Suzuki ήταν ο άτυχος της ημέρας, όταν μετά από πτώση το μαρσπιέ της μοτοσυκλέτας τον τραυμάτισε στο χέρι και του έκανε μια τρύπα πουΟ Stoner μόλις έχει συμπληρώσει τους απίστευτους γύρους στο Assen

Ο Stoner μόλις έχει συμπληρώσει τους απίστευτους γύρους στο Assen
χρειάστηκε εγχείρηση για να κλείσει. Φαίνεται έτσι απίθανο να αγωνιστεί αύριο, οπότε ίσως δούμε τον Ben Spies τελικά στο 2ο συνεχόμενο αγώνα του πριν τα 2 αμερικανικά Grand Prix στα οποία θα συμμετέχει κανονικά.

AΠΟΣΤΟΛΗ Α-STYLE ΤΤ ASSEN: Eκτός αγώνα ο Capirossi