SBK Αγώνας1: O Biaggi 1ος, έπεσε ο Checa
Δυνατός ο Ιταλός με την Aprilia, o Melandri 2ος
Νέα 26/02/2012 - 08:00

Ο Max Biaggi είναι ο μεγάλος κερδισμένος από το ξεκίνημα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike, αφού ο “Ρωμαίος Αυτοκράτορας” πήρε τη νίκη στον 1ο Αγώνα της χρονιάς, στην πίστα του Phillip Island στην Αυστραλία.

Στο ξεκίνημα του Αγώνα ο Tom Sykes που ξεκίνησε από την pole position πήρε την πρωτοπορεία, αλλά ο Carlos Checa πέρασε μπροστά στον 2ο από τους 22 γύρους του Αγώνα, ακολουθούμενος από τον Max Biaggi. Ο οδηγός της Aprilia ήταν κολλημένος στην ουρά της Ducati και στον 6ο γύρο ο Checa έκανε το λάθος και έπεσε από highsiding, ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί. Αυτό άφησε μόνο τον Biaggi μπροστά που πήρε τη νίκη με διαφορά 7'' από τον 2ο.

Πίσω του η μάχη δόθηκε από τους Tom Sykes, Sylvain Guintoli και Marco Melandri. Ο Ιταλός οδηγός της BMW Motorrad, που είχε ξεκινήσει από την 13η θέση πέρασε όλο τον κόσμο και πήρε την 2η θέση, δείχνοντας ότι η Γερμανική μοτοσυκλέτα έχει φέτος πολλές δυνατότητες να κυνηγήσει τον Τίτλο! Ο Γάλλος Guintoli ο μόνος που τον ακολούθησε πήρε τελικά την 3η θέση με την Ducati του.

Ο Sykes έμεινε 4ος, με τον Jacub Smrz να μένει αρκετά μακρυά του 5ος. Ο Michel Fabrizio πάνω στην γραμμή του τερματισμού πήρε την 6η θέση από τον Jonathan Rea. Ο Hiroshi Aoyama βρήκε τον ρυθμό του στον Αγώνα και τερμάτισε 8ος στον ντεμπούτο του στα World Superbike.

Ο Davide Giugliano έδωσε μάχη με τον Leon Camier, εκτοπίζοντας τον Βρετανό της Suzuki εκτός πίστας, αλλά χωρίς να θεωρηθεί αντιαθλητική η κίνησή του.

Ο Leon Haslam, που εγχειρίστηκε μόλις την Πέμπτη, πήρε την αξιόλογη 12η θέση, ενώ ο Laverty είχε έξοδο και εγκατέλειψε.