SBK Misano: Δεύτερη νίκη για τον Biaggi φέτος!
Δεύτερος ο Checa, 4ος ο Sykes...
Νέα 10/06/2012 - 17:01

Για μια ακόμη φορά οι αγώνες των SBK δικαιώνουν όσους υποστηρίζουν ότι ο συγκεκριμένος θεσμός είναι - με διαφορά - πιο συναρπαστικός από το MotoGP... σε έναν αγώνα θρίλερ, ήταν ο Biaggi αυτός που πήρε μια δύσκολη νίκη, με την επιλογή των ελαστικών και την φθορά τους να είναι (και πάλι) καθοριστικής σημασίας για το Πρωτάθλημα.

Ο Ιταλός λοιπόν, κατάφερε να ανέβει για δεύτερη φορά φέτος στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, παρά το ότι ξεκίνησε από την τρίτη σειρά και στην 10η θέση! Ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας ήταν απολαυστικός και άφησε πίσω του έναν πολύ δυνατό Checa ο οποίος ξεκίνησε κι αυτός από πολύ πίσω, αλλά κατάφερε να πλασαριστεί δεύτερος, μπροστά από τον πολύ δυνατό στο Misano, Davide Giugliano.

Παρά το ότι ο Sykes βρέθηκε στην pole, ο Rea πήρε γρήγορα το προβάδισμα στην πρώτη στροφή και κατάφερε να το διατηρήσει για αρκετούς γύρους, καθώς οι υπόλοιποι πίεζαν για καλύτερα πλασαρίσματα, ενώ δυο γκρουπ αναβατών δημιουργήθηκαν στο πρώτο τρίτο του αγώνα... ο Rea ήταν επικεφαλής του πρώτου, μαζί με τους Sykes, Giugliano και Haslam, ενώ το δεύτερο γκρουπ αποτελούνταν από τους Badovini, Melandri, Biaggi, Checa και Laverty, οι οποίοι άλλαζαν συνεχώς θέσεις, μέχρι που ο Melandri ξέφυγε στον 5ο γύρο ενώ ο Checa βγήκε εκτός πίστας - σε μια προσπάθειά του να περάσει τον Badovini - δίνοντας στον Biaggi την θέση του!

Στο μπροστά κομμάτι, ο Rea βρέθηκε αναπάντεχα με ένα προβάδισμα 2 δευτερολέπτων, καθώς ο Melandri, ο οποίος τον πίεζε, άρχιζε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα φθοράς των ελαστικών, όπως άλλωστε και οι Haslam / Melandri οι οποίοι εν τω μεταξύ είχαν βρεθεί μπροστά. Το θέμα με τα ελαστικά εκμεταλλεύτηκε ένας πολύ επιθετικός Giugliano, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στον 17ο γύρο, καθώς ο Rea έπεσε κι αυτός θύμα των ελαστικών, με τους Checa και Biaggi να περνάνε κι αυτοί με την σειρά τους γρήγορα μπροστά!

Για τέσσερεις γύρους ο Giugliano άντεχε στην πίεση του Biaggi και κρατούσε την πρώτη θέση, μέχρι τον 22ο γύρο, όταν ο έμπειρος Ιταλός βρήκε το κενό και έκανε την επίθεσή του, προσπερνώντας τον Giugliano και οδηγώντας την κούρσα. Στην συνέχεια και ο Checa πέρασε τον νεαρό ομόσταυλό του και προσπάθησε να διεκδικήσει την πρώτη θέση, χωρίς όμως να καταφέρει να σπάσει την αμυντική οδήγηση του Biaggi... πάντως η δεύτερη θέση δεν είναι καθόλου άσχημη μετά την καταστροφική χτες 16η στην Superpole!

Αφού έπεσε μέχρι την 8η θέση, ο Sykes - ο οποίος για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ξεκίνησε στην pole - τελικά τερμάτισε 4ος, μπροστά από έναν απογοητευτικό Rea. Η προσοχή όλων ήταν στραμμένη στους δυο μεγάλους του Πρωταθλήματος, Checa και Biaggi, κι έτσι λίγοι πρόσεξαν έναν τρομερό Daviesο οποίος από την 21η θέση της εκκίνησης κατάφερε να βρεθεί 6ος μπροστά από τον Laverty! Ο Guintoli και Smrz πήραν την 8η και 9η θέση αντίστοιχα, με τον Camier να ολοκληρώνει την πρώτη δεκάδα.