WSBK: O Biaggi πήρε τη Superpole στη Monza
Έκανε νέο ρεκόρ, ο Checa ήταν 11ος
Νέα 07/05/2011 - 19:33

Ο Max Biaggi δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησής του στη σημερινή διαδικασία της Superpole, στη Monza. O Ιταλός αναβάτης της Aprilia Alitalia ήταν επικεφαλής τόσο στη Superpole 1 όσο και στη Superpole 3 όπου και κατέρριψε το ρεκόρ γύρου της πίστας με χρόνο 1:41.745. Έτσι ο Biaggi πήρε την πρώτη του Pole Position για φέτος στο WSBK και μόλις την τρίτη στην ως τώρα καριέρα του.

Εκτός από τις οδηγικές του ικανότητες, σε αυτό συνέτεινε και η υψηλή τελική ταχύτητα της RSV-4, η οποία έφτασε τα 334.8 km/h στη μεγάλη ευθεία της Iταλικής πίστας. Ο Biaggi σημείωσε τον καλύτερο χρόνο του, που όπως γράψαμε είναι και νέο ρεκόρ, κυριολεκτικά στο τέλος της διαδικασίας.

Προηγουμένως είχε σημειώσει χρόνο 1:42.319, ο οποίος επίσης τον έφερνε στην πρώτη θέση, όμως φαίνεται ότι ο Ιταλός οδηγός ήθελε να εντυπωσιάσει και τα κατάφερε με πειστικό τρόπο.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Eugene Laverty ο οποίος κινήθηκε ταχύτατα σε όλη τη διαδικασία και έφερε τη Yamaha του περίπου 0.6 δευτερόλεπτα πίσω από τον Biaggi. Αυτό το αποτέλεσμα είναι η καλύτερη θέση εκκίνησης στην οποία έχει βρεθεί ως τώρα ο Laverty. Από την τρίτη θέση θα εκκινήσει αύριο ο Jonathan Rea ενώ τέταρτος θα είναι ο Troy Corser.

Πέμπτος θα είναι Marco Melandri. Ο αναβάτης της Yamaha World Superbike Team ήταν ταχύτερος στη Superpole 2 και «απάντησε» με αυτό τον τρόπο στον Biaggi (που όπως γράψαμε παραπάνω ήταν ταχύτερος στη Superpole 1, γενικά θα λέγαμε ότι σήμερα όλη η διαδικασία ήταν υπόθεση των Ιταλών).

Πάντως ο Melandri σε δηλώσεις του στον Ιταλικό Τύπο θεωρεί λήξαν το συμβάν με τον Biaggi. Όπως είπε στον δημοσιογράφο που τον ρώτησε:

«Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάτι μαζί του. Ήμουν πολύ θυμωμένος με τη συμπεριφορά του, που νομίζω ότι δεν ήταν σωστή. Τότε είπα ότι είναι ταραγμένος επειδή αισθανόταν ένοχος. Όμως το θέμα έχει τελειώσει».

Να θεωρήσουμε ότι θα επικρατήσει ειρήνη μεταξύ τους;

Στην έκτη θέση ήταν ο Leon Haslam ο οποίος δεν κατάφερε να βρεθεί πιο ψηλά στην κατάταξη παρότι ήταν επικεφαλής στις Κατατακτήριες δοκιμές. Ο αναβάτης της BMW Motorrad Motorsport δεν μπόρεσε να περάσει σωστά στο σικέιν της πίστας στον πρώτο του γύρο σε αυτή και έτσι ακυρώθηκε ο χρόνος του.

Έβδομος ήταν ο Michel Fabrizio, όγδοος ο Noriyuki Haga ενώ ένατος βρέθηκε ο Ayrton Badovini ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει μια καλύτερη επίδοση, όπως στις Κατατακτήριες. Ωστόσο, η ένατη θέση στη σειρά εκκίνησης είναι το καλύτερο αποτέλεσμα ως τώρα για τον Ιταλό.

Ο Leon Camier, ο ομόσταυλος του Biaggi, θα ξεκινήσει στον αυριανό αγώνα από τη 10η θέση ενώ ο Carlos Checa, ο οποίος αποκλείστηκε από τη διαδικασία της Superpole 2, από την 11η θέση.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα από την Superpole του WSBK για τον αγώνα της Monza.