WSBK: O Checa 1ος νικητής του 2011
Ο Ισπανός κέρδισε άνετα τον 1ο αγώνα
Νέα 27/02/2011 - 10:23

Όπως περίμεναν οι περισσότεροι ο κάτοχος της Superpole, o Carlos Checa κέρδισε τον 1ο Αγώνα του 2011 στα WSBK. Ο πρώην οδηγός των MotoGP, πέρασε σχετικά εύκολα μπροστά τον Laverty και μετά ανάπτυξε το δικό του ρυθμό. Ο Max Biaggi το μόνο που κατάφερε είναι να σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο του αγώνα, την υψηλότερη τελική με 319 χλμ/ώρα και όμως να περιοριστεί στην 2η θέση. Από την άλλη μεριά η νίκη του 38χρονου Ισπανού δείχνει ότι η Ducati παραμένει ανταγωνιστική, παρά το ότι φέτος δεν έχει εργοστασιακή παρουσία, αλλά μόνο ιδιωτικές ομάδες, όπως η Althea Racing του νικητή.

Ο Βρετανός Leon Haslam ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου, πάνω στη νέα του μοτοσυκλέτα την BMW, που φαίνεται ότι έχει βρει τον σωστό δρόμο. Η Yamaha επίσης είναι ευχαριστημένη από το ξεκίνημα με τον νέο στην κατηγορία Eugene Laverty να τερματίζει 4ος, ενώ μάλιστα προηγήθηκε στο ξεκίνημα. Ο Marco Melandri στην 5η θέση άφησε υποσχέσεις για την Ιαπωνική εταιρία. Ο Michel Fabrizio στην 6η θέση με την μοναδική εργοστασιακή Suzuki, επίσης κάνει θετικό ντεμπούτο. Ο Sylvain Guintoli (Ducati) που ήταν ανάμεσα στους πρώτους, έπεσε και έχασε την ευκαιρία για ένα καλό ξεκίνημα.