Mandalika: Δεύτερη Μέρα
Ταχύτερος ο Luca Marini
Νέα 12/02/2022 - 14:59

Ο Luca Marini της Mooney VR46 Racing Team έκλεψε τις εντυπώσεις τη δεύτερη ημέρα των δοκιμών στο Επίσημο Τεστ MotoGP της Mandalika αφού σημείωσε 1:31.289, επικρατώντας του οκτώ φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή Marc Marquez  με 0,192 δευτερόλεπτα διαφορά. Ο Maverick Viñales κατάφερε να βρεθεί στην τρίτη θέση καθώς λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο καλύπτει 18 αναβάτες.

Ήταν μια πολυάσχολη αρχή για τη δεύτερη μέρα, με τους πέντε κορυφαίους αναβάτες να χωρίζονται κατά λιγότερο από το ένα δέκατο καθώς πλησίαζε το μεσημέρι. Η βροχή εμφανίστηκε στο Lombok, αλλά κατά κάποιο τρόπο έμεινε μακριά ως επί το πλείστον, καθώς είδαμε άφθονη δράση την τελευταία ώρα της ημέρας. Οι επιθέσεις χρόνου ήταν στο μενού και πολλοί αναβάτες μπόρεσαν να βελτιώσουν τους χρόνους τους, με πιο χαρακτηριστικό τον Marini που έφτασε στο 1:31.289.

Οι συνθήκες της πίστας δεν ήταν τέλειες την δεύτερη μέρα, το εκτός γραμμής κομμάτι εξακολουθεί να είναι πολύ βρώμικο, αλλά ήταν αρκετά καλό για τις ομάδες και τους αναβάτες ώστε να μπορέσουν να κάνουν κάποιες ουσιαστικές δοκιμές.

Ducati

Μετά από μια πιο σιωπηλή αρχή σε μία GP22 για τον Marini στη Sepang, ο Ιταλός προχώρησε με μια επίθεση χρόνου την δεύτερη μέρα στην Ινδονησία. Πολλοί αναβάτες έκαναν γρήγορους γύρους προς το τέλος, αλλά το 1:31.289 από τον Marini τον έφερε σχεδόν δύο δέκατα μπροστά από τον Marc Marquez – αφού νωρίτερα, πέντε αναβάτες ήταν λιγότερο από ένα δέκατο μακριά από την κορυφή.

Η παρουσία της Ducati στις μπροστινές θέσεις ενισχύθηκε σε όλη τη δεκάδα, με τον Johann Zarco  στην έκτη θέσηνα προηγείται του ταχύτερου αναβάτη της Sepang, Enea Bastianini. Ο Jorge Martin  ήταν ένατος, με τον Francesco Bagnaia, μετά από μια πιο σκληρή πρώτη μέρα που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Ο Fabio Di Giannantonio  ήταν ο κορυφαίος rookie για άλλη μια φορά, καθώς έφτασε στο 1:32.047 στην 17η θέση, με λίγα δέκατα διαφορά  από τους υπόλοιπους rookies. Ο Marco Bezzecchi ήταν στην 22η θέση.

Ο Jack Miller , εν τω μεταξύ, ήταν εικοστός. Είπε ότι πέτυχε όλο το πρόγραμμα των δοκιμών του – το οποίο ήταν μεγάλο – και ανυπομονεί να κάνει μια επίθεση χρόνου.

Ο δημοσιογράφος του Pitlane, Simon Crafar ανέφερε ότι η Ducati φαίνεται να απομακρύνεται από τη μακριά εξάτμιση που είχαμε δει νωρίτερα σε δοκιμές και ο Miller το επιβεβαίωσε. Ο Αυστραλός είπε ότι είχε μεγαλύτερο αντίκτυπο στην παλαιότερη μοτοσυκλέτα, αλλά τα θετικά δεν μεταφράζονται στην GP22 και «δεν την χρειάζονται».

Honda

74 γύροι και ο δεύτερος ταχύτερος χρόνος της δοκιμής μέχρι στιγμής σηματοδοτεί μια καλή μέρα για τον Marc Marquez και τη Repsol Honda. Ο καλύτερος χρόνος του Ισπανού σημειώθηκε στον προτελευταίο γύρο της ημέρας, ένα θετικό σημάδι για τον #93, καθώς απομένει ακόμη μία ημέρα δοκιμών πριν ξεκινήσει η δράση στο Qatar. Ο ομόσταυλός του, Pol Espargaro έβαλε και τις δύο εργοστασιακές Honda στην πρώτη δεκάδα, τερματίζοντας στην 8η θέση, 0,3 δευτερόλεπτα μακριά από την πρώτη θέση.

Την 15η και 16η θέση κατέλαβαν οι Takaaki Nakagami  και  Alex Marquez , με τους δύο αναβάτες να απέχουν έξι δέκατα από τον ρυθμό του Marini στο τέλος της ημέρας έχοντας συμπληρώσει 142 γύρους μαζί.

Αprilia

Το εργοστάσιο της Noale συνεχίζει να λάμπει. Ο Viñales μπόρεσε να φτάσει στην 3η θέση στον 66ο γύρο του, μια ακόμη ενθαρρυντική έξοδος για τον Ισπανό στην RS-GP του 2022, αλλά ο Top Gun έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης. Το φρενάρισμα στο πλάι του ελαστικού ήταν ένα πρόβλημα στην Aprilia για τον Viñales, επομένως χάνει χρόνο στον τελικό τομέα στη Mandalika. Η χρονική επίθεση του συμπαίκτη του Aleix Espargaro διακόπηκε από μια πτώση στη 12η στροφή και τελικά έμεινε στην 14η θέση .

Yamaha

Η κορυφαία Yamaha ήταν για άλλη μια φορά ο Quartararo. Ο Γάλλος αναβάτης αισθάνεται πολύ καλά με τα μεταχειρισμένα ελαστικά, αλλά όχι τόσο καλά με τα νέα μαλακά ελαστικά, οπότε αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να δει την τελευταία ημέρα των δοκιμών. 68 ακόμη γύρους συμπλήρωσε ο Fabio που έγραψε που βρέθηκε για λίγο στην πρώτη θέση, πριν προσπεραστεί από τους Marini, Marc Marquez και Viñales. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Quartararo δοκίμαζε πάλι δύο διαφορετικά πλαίσια.

Ο Franco Morbidelli σημείωσε 64 γύρους καθώς ο Ιταλός συνεχίζει να επιστρέφει σε πλήρη φυσική κατάσταση και αυτοπεποίθηση, τερματίζοντας τρία δέκατα μακριά από τον Quartararo.

Εν τω μεταξύ, ο συμπατριώτης του Andrea Dovizioso ανέβηκε στην πρώτη 10άδα την τελευταία ώρα, αλλά ο Ιταλός βρέθηκε πιο πίσω στο τέλος. Ο Dovizioso είχε πτώση στην ένατη στροφή.

Ο Rookie Darryn Binder  μείωσε τον χρόνο του κατά 1,4 δευτερόλεπτα από τον καλύτερό του χρόνο σήμερα, άλλη μια μέρα όπου ο Νοτιοαφρικανός συνέχισε να προσαρμόζεται στη ζωή ως αναβάτης της κορυφαίας κατηγορίας. Ο Binder έκανε 54 γύρους, αλλά μια πτώση στην 12η στροφή, με μόλις επτά λεπτά να απομένουν, εμπόδισε ελαφρώς μια πολλά υποσχόμενη μέρα. Ο Darryn τερμάτισε 1,7 δευτερόλεπτα μακριά από τον ρυθμό του Marini.

Suzuki

Την δεύτερη μέρα, ο Πρωταθλητής MotoGP του 2020, Joan Mir,  κατέκτησε την πέμπτη θέση και με τον ίδιο ταχύτερο γύρο με τον Zarco ακριβώς πίσω του. Αλλά από τον Marc Marquez στον δεύτερο μέχρι τον Zarco στον έκτο, οι χρόνοι απείχαν μόλις ένα δέκατο. Ο Mir έπεσε επίσης την δεύτερη μέρα στην 11η στροφή.

Ο Alex Rins έπεσε στην 12η θέση, έχοντας νωρίτερα μπει στην πρώτη πεντάδα.
Ο Mir είπε ότι έλειπαν κάποια μέλη της ομάδας λόγω καραντίνας, κάτι που έκανε τη μέρα πιο δύσκολη, αλλά τελικά «βρήκαν τον τρόπο». Είπε ότι σε κάθε έξοδο αισθανόταν όλο και καλύτερα και η διαφορά που μπορούσε να νιώσει στο πιο μαλακό ελαστικό ήταν θετική – κάτι που θα μπορούσε να αποδειχθεί ενδιαφέρον στις κατατακτήριες.

KTM

Ο Brad Binder φαινόταν έτοιμος να τελειώσει τη μέρα στην πρώτη θέση μέχρι αργά, με τον Νοτιοαφρικανό στη συνέχεια να πέφτει στην 11η θέση κατά τις τελικές επιθέσεις. Παρόλα αυτά, ο Binder, η KTM και η Mandalika φαίνεται να κάνουν ένα καλό μείγμα μετά από δύο μέρες εντυπωσιακών εμφανίσεων. Ο Binder έκανε 53 γύρους.

Ο Miguel Oliveira εν τω μεταξύ, έκανε τον εκπληκτικό αριθμό των 84 γύρων και ήταν στην 18η θέση με χρόνο 1:32.200.

Ο Raul Fernandez διατήρησε το πάνω χέρι στην Tech 3, παίρνοντας την 21η θέση. Ο Remy Gardner συνέχισε να παλεύει με τον πόνο στον καρπό του και έκανε 69 γύρους, με καλύτερο χρόνο το 1:32.598.