9ος Αγώνας - Γερμανία (Sachsenring)
SBK Magny-Cours: ΕΔ2
Ο Rea έκλεισε στην 1η θέση την πρώτη ημέρα
Νέα 02/10/2015 - 18:39

Χωρίς να επαναπαύεται στις δάφνες του, ο Jonathan Rea τελείωσε την πρώτη ημέρα στο Magny-Cours στην πρώτη θέση.

Ο Ιρλανδός εξασφάλισε τον Τίτλο του Πρωταθλητή πέντε αγώνες πριν το τέλος, στην Jerez, αν και δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο της Ισπανικής πίστας.

Ο Rea κατάφερε το απόγευμα να γράψει 1:37,750 και να κάνει μια διαφορά σχεδόν τριών δεκάτων από τον δεύτερο Chaz Davies.

Οι πρώτοι τρεις είχαν διαφορά 46χιλ το πρωί, αλλά ο τελευταίος γύρος του Rea τον έκανε τον μόνο που έπεσε στο όριο του 1:37 σήμερα.

Το πρωί ο Sykes ήταν γρηγορότερος απ’ όλους, αλλά ολοκλήρωσε την ημέρα στην τρίτη θέση και μόλις 29χιλ πιο αργός από τον Davies.

Τον αναβάτη δηλαδή που σκοπεύει να φτάσει και να περάσει στο βαθμολογικό πίνακα για τη δεύτερη θέση.

Ο Leon Haslam ήταν μισό δευτερόλεπτο πίσω από το χρόνο του Rea στο τέλος, αν και στην αρχή μπήκε δυνατά και ήταν ο πρώτος που κατέβασε τον πρωινό του χρόνο, στον πρώτο του κιόλας γύρο.

Πιο πίσω ο Alex Lowes, ο οποίος παρά τα προβλήματα που είχε με το κιβώτιο ταχυτήτων, έκλεισε την πεντάδα των πρώτων που ήταν όλοι Άγγλοι!

Πτώση είχε ο Niccolo Canepa στην επικίνδυνη 15 αλλά κρατήθηκε ψηλά, ολοκληρώνοντας στην έκτη θέση.

Το πρωί ήταν μόλις 12ος, αλλά από τη στιγμή που άρχισε να συνηθίζει την πίστα του Magny-Cours, ο Jordi Torres κατάφερε να ανέβει στην έβδομη θέση.

Ο Ισπανός, που είχε και μια μικρή έξοδο στη γρήγορη δεύτερη στροφή της πίστας, έμεινε μπροστά από τους Ιταλούς Baiocco και Scassa.

Αν και ξεκίνησε δυνατά τη σημερινή ημέρα, εν τούτοις ο Guintoli δεν την ολοκλήρωσε με τον ίδιο τρόπο.

Ήταν ο μόνος μέσα στην 15αδα που δεν κατάφερε να βελτιώσει το χρόνο του και στο τέλος έπεσε στην 12η θέση.