6ος Αγώνας - Καταλωνία (Montmelo)
Le Mans MotoE: Αγώνας
Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Torres!
Νέα 11/10/2020 - 18:25

Ο τελευταίος Αγώνας της χρονιάς για την MotoE ξεκίνησε με μια τριπλή πτώση στην πρώτη στροφή της πίστας.

Σ’ εκείνο το σημείο ήταν και ο Jordi Torres, ο νικητής του χτεσινού Αγώνα, ο οποίος αφού απέφυγε τα χειρότερα ήταν προσεχτικός στη συνέχεια.

Ο Ισπανός από το ξεκίνημα του Αγώνα ήταν 6ος, ενώ κέρδισε μια θέση στη συνέχεια για να υποχωρήσει στο τέλος και πάλι στην 6η θέση.

Αυτή ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει τον Τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στην MotoE, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Matteo Ferrari πέρυσι.

Μπροστά ο Niki Tuuli έκανε ωραίο Αγώνα και κράτησε στο τέλος για ένα δέκατο πίσω του τον Mike di Meglio, τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή στα 125cc το 2008.

Ο Γάλλος πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ ο Josh Hook ό,τι δεν κατάφερε χτες (όταν τερμάτιζε 4ος) το πέτυχε σήμερα ανεβαίνοντας στο βάθρο των νικητών.

Δικαιωμένος ο Petrux! «Κανείς δεν με πίστευε!»

Le Mans Moto2: Αγώνας