4ος Αγώνας - Ισπανία (Jerez)
Motegi Moto2: Έβδομη φετινή νίκη για Zarco!
Στο βάθρο οι δυο Γερμανοί, ο Cortese και ο Folger
Νέα 11/10/2015 - 08:48

Ο Johann Zarco στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας μετά το τέλος των ΕΔ1, αλλά δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και το στόχο του.

Αυτός δεν ήταν άλλος από τη νίκη, η οποία ήρθε με επιβλητικό τρόπο για τον Γάλλο αναβάτη, ο οποίος ξεκίνησε από την pole position!

Ο Zarco ακολούθησε για λίγο τον Jonas Folger - που έκανε την καλύτερη εκκίνηση - αλλά βλέποντας ότι είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Γερμανό τον πέρασε αμέσως!

Από εκεί και πέρα ο Γάλλος έκανε έναν μοναχικό και χωρίς προβλήματα αγώνα, για να πάρει την έβδομη φετινή του νίκη και το 13ο του βάθρο στο 2015.

Ο αγώνας της Moto2, όπως και ο αντίστοιχος της Moto3, ήταν μειωμένος και θα ολοκληρωνόταν σε μόλις 15 γύρους.

Πίσω από τον Folger, ο Sandro Cortese φαινόταν δυνατός και προσπερνώντας εύκολα σχετικά τους αντιπάλους μπροστά του, ανέβηκε στην τέταρτη θέση πίσω από τον Shah.

Ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος και αναπόφευκτα τον πέρασε ο Cortese!

Έτσι, ο Γερμανός επέστρεψε στο βάθρο της μεσαίας κατηγορίας για δεύτερη φορά, μετά την τρίτη θέση που είχε πάρει πέρυσι στο Brno.

Εκτός βάθρου έμεινε ο Shah, ο οποίος όμως μαζί με τον συμπατριώτη του τον Syahrin έκαναν τους καλύτερούς τους αγώνες φέτος.

Για τον Shah μάλιστα, η 4η θέση είναι με διαφορά το καλύτερό του αποτέλεσμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Από την άλλη ο Syahrin έχει ήδη ένα βάθρο στην κατηγορία από τη μοναδική του έκτακτη συμμετοχή στην κατηγορία το 2012.

Motegi: Ανατροπή και 50η νίκη για Pedrosa!

Motegi Moto3: Δεύτερη νίκη ο Antonelli