WSBK, Miller: Νικητής ο Checa στο 1ο σκέλος
H Ducati κατέλαβε τις τρεις πρώτες θέσεις
Νέα 30/05/2011 - 23:25

Ο Carlos Checa ήταν ο νικητής του πρώτου αγώνα στο Miller Motorsports Park και μάλιστα το έκανε με άνετο τρόπο. Ο Ισπανός αναβάτης της Althea Racing ξεκίνησε προσεκτικά από την Pole Position, κάτι που τον έφερε προσωρινά στην 5η θέση.

Έπειτα από τους πρώτους γύρους, ο Checa άρχισε να αυξάνει ρυθμό και κερδίζει θέσεις και στον έκτο γύρο του αγώνα προσπέρασε και τον Troy Corser, που ήταν επικεφαλής, και τερμάτισε πρώτος.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Jakub Smrz (Team Effenbert-Liberty Racing) και τρίτος ο ομόλογός του Sylvain Guintoli, επίσης με Ducati. Οι δυο τους ακολούθησαν καλό ρυθμό, ιδίως από τη μέση του αγώνα και έπειτα. Έτσι ο Smrz ανέβηκε για δεύτερη φορά στο βάθρο φέτος ενώ ο Guintoli ανέβηκε για πρώτη φορά στο πόντιουμ, στο θεσμό του WSBK.

Βλέπουμε δηλαδή ότι στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν αναβάτες με Ducati.

Ο άτυχος ήταν ο Max Biaggi ο οποίος έπεσε πριν συμπληρωθεί ο πρώτος γύρος όταν ακούμπησε με τον Jonathan Rea με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει και αυτός. Ο Rea δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για το γεγονός χειρονομώντας επιδεικτικά καθώς ως τότε είχε κάνει μια καλή προσπάθεια και από την 13η θέση είχε βρεθεί στην 6η.

Να πούμε ότι ο Biaggi είχε να εγκαταλείψει με αυτό τον τρόπο από το 2008, στον αγώνα του Portimao. Από την σύγκρουση των δύο αναβατών οι οδηγοί που ακολουθούσαν έχασαν τον ρυθμό τους και έτσι οι Corser, Haga, Guintoli και Checa απομακρύνθηκαν.

Τον Corser, ο οποίος ήταν όπως είπαμε επικεφαλής στην αρχή, πέρασαν οι Haga, Guintoli και Camier. Ο τελευταίος στην προσπάθειά του να πιέσει τον Guintoli, έκανε λάθος εκτίμηση και βγήκε εκτός πίστας, όμως κατάφερε να συνεχίσει. Έτσι ο Laverty πέρασε τρίτος και ήταν αυτός που πίεζε τώρα τον Guintoli. Tον προσπέρασε στον 11ο γύρο όμως ο Γάλλος κατάφερε και ξαναπήρε τη θέση του στον 13ο γύρο.

Τελικά ο Camier θα τερματίσει 4ος, στην πέμπτη θέση ήταν ο Laverty και έκτος ο Tom Sykes ο οποίος έκανε την καλύτερη επίδοση της Kawasaki, ως τώρα, φέτος. Ο Marco Melandri τερμάτισε 10ος.

Να πούμε ότι ο Ruben Xaus στην προσπάθειά του να περάσει τον Michel Fabrizio έκανε λάθος εκτίμηση με αποτέλεσμα να συγκρουστούν και να εγκαταλείψουν και οι δύο.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την κατάταξη από τον πρώτο αγώνα του WSBK στο Miller Park: