Estoril Live: O Talmacsi πρώτος στην Moto2
Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον Sofuoglu
Νέα 29/10/2010 - 21:28

Ο οδηγός της Fimmco Speed Up, ο Ούγγρος Gabor Talmacsi ήταν ο ταχύτερος σε μια πίστα που συνεχώς στέγνωνε και στο τέλος αρκετοί δοκίμασαν και τα σλικ λάστιχα.

Όμως την ισχυρότερη εντύπωση την έκανε ο Τούρκος Παγκόσμιος Πρωταθλητής των WSS 600, o Kenan Sofuoglu (με το #54 στην φωτογραφία), που ήταν τελικά 4ος!

Ο Talmacsi γύρισε την μήκους 4,182 μ. πίστα σε 1’50.916, ταχύτερα κατά 0.388 του δευτερολέπτου από τον Julián Simón (Mapfre Aspar), με τον ήδη Παγκόσμιο Πρωταθλητή Toni Elías (Gresini Racing) στην 3η θέση, παρά την πτώση που είχε στην πολύ βροχή το πρωί.

Ο Kenan Sofuoglu, που οδηγεί για την Technomag-CIP (την ομάδα του Shoya Tomizawa) σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1’51.949 για να πάρει μια πολύ καλή 4η θέση, μπροστά από τους γνώριμους στην κατηγορία οδηγούς. Πίσω του ο Raffaele De Rosa (Tech 3 Racing) και ο νικητής του προηγούμενου αγώνα Alex de Angelis (JiR Moto2).

Ο διεκδικητής της 2ης θέσης στο Πρωτάθλημα ο Andrea Iannone (Fimmco Speed Up), ήταν μόλις 34ος!

Estoril Live: Έκπληξη ο Moncayo στην 1η θέση των 125

Estoril Live: Τι είπε ο Valentino