Burgess: Μάλλον έχει κάτσει πολύ στο MotoGP!
Αυτή είναι η γνώμη του για τον Rossi!
Νέα 23/10/2019 - 11:18

Ο βετεράνος Jeremy Burgess θεωρείται και είναι ένας από τους κορυφαίους αρχιμηχανικούς στην ιστορία του MotoGP.

Ο Αυστραλός ήταν μαζί με τον Valentino Rossi, στο πλάι του, όταν ο Ιταλός σούπερ σταρ κατακτούσε τους 7 Τίτλους του στη μεγάλη κατηγορία.

Το 2014, ο ίδιος ο Rossi αποφάσισε να αλλάξει αρχιμηχανικό και στη θέση του Burgess πήρε τον Silvano Galbusera.

Έξι χρόνια μετά, το 2020, ο Vale θα έχει στο γκαράζ του νέο αρχιμηχανικό, καθώς τη θέση του Galbusera θα πάρει ο David Munoz.

Λίγες ημέρες πριν την έναρξη του GP στην Αυστραλία, ο Burgess μίλησε στο site του Αυστραλιανού GP, επισημαίνοντας:

«Ενδεχομένως ο Rossi να έχει κάτσει στο MotoGP λίγο περισσότερο απ’ ότι έπρεπε».

«Το ανησυχητικό είναι ότι τερματίζει στις θέσεις από τις οποίες ξεκινά τον Αγώνα. Αυτό είναι που με στενοχωρεί κι εμένα».

«Πριν από μερικά χρόνια δεν ανησυχούσαμε αν ήταν στην 10η θέση στο σχηματισμό εκκίνησης, μιας και ξέραμε ότι θα ήταν στις μάχες για το βάθρο».

Το προηγούμενο Σ/Κ ο Rossi είχε μια πτώση στον Αγώνα του Motegi. Μια πτώση που ήρθε αρκετούς μήνες μετά την προηγούμενή του, στο Assen.

Ο λόγος που ο Vale έχει «χάσει» αυτό που επισημαίνει ο Burgess, την ικανότητά του δηλαδή να παλεύει για μπροστά θέσεις ακόμα κι αν ξεκινά από πίσω, είναι η έλλειψη σωστής επικοινωνίας στο γκαράζ.

Γι’ αυτό και ο Ιταλός, σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα, συζήτησε και συμφώνησε με τον Galbusera να έρθει στη θέση του τελευταίου άλλος αρχιμηχανικός από το 2020.