COTA Moto3: Αγώνας
Νίκη μετά από 2 χρόνια για τον Canet!
Νέα 14/04/2019 - 21:57

O Aron Canet κατάφερε να κερδίσει τον Αγώνα της Moto3 στο Τέξας και να γίνει ο τρίτος διαφορετικός νικητής της κατηγορίας για φέτος.

Τα δράματα στον Αγώνα δεν έλειψαν, καθώς ήταν ο Tatsuki Suzuki αυτός που έδειχνε πάρα πολύ δυνατός και είχε κάνει διαφορά από τον δεύτερο.

Ο Ιάπωνας οδηγούσε υπέροχα και ο Canet, που ήταν δεύτερος κι έκανε μοναχικό Αγώνα, δεν μπορούσε να τον πλησιάσει.

Όμως πέντε γύρους πριν το τέλος, ο Suzuki έκανε ένα λάθος στην 7 και βγήκε εκτός μάχης, την ώρα που ο Canet άρχιζε να καλύπτει τη διαφορά.

Στον τελευταίο γύρο είχαμε σκληρές μάχες, καθώς αρκετοί οδηγοί είχαν πλησιάσει ο ένας τον άλλον.

Ο Canet εκμεταλλεύτηκε τις μάχες πίσω του και κέρδισε με 9 δέκατα διαφοράς τον εξαιρετικό Jaume Masia!

Ο τελευταίος εντυπωσίασε με το δυνατό του ρυθμό στους τελευταίους γύρους και μετά τη νίκη του στην Αργεντινή, ανέβηκε στο βάθρο και στο Τέξας.

Ένα βάθρο που τον φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Aron Canet.

Μαζί τους στο βάθρο, μετά από πολύ καιρό (Le Mans 2018), ήταν και ο Andrea Migno που κράτησε για 27χιλ πίσω του τον Gabriel Rodrigo

Ο Niccolo Antonelli ξεκίνησε καλά από την pole, αλλά στο τέλος δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός για το βάθρο και συμβιβάστηκε με την 5η θέση.

Να σημειώσουμε ότι ο Aron Canet κέρδισε για πρώτη φορά Αγώνα, μετά το Grand Prix του Silverstone το 2017.

COTA Moto2: Αγώνας

COTA MotoGP: Ζέσταμα