• Search
    • Search
    • Βρες ότι χρειάζεσαι γρήγορα και απλά.
16ος Γύρος, Ιαπωνία
Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη!
Image
Οι συμμετοχές στο Rookies Cup Selection Event
Ο Χρήστος Παπανικολάου ανάμεσα σε 105 οδηγούς
Νέα 27/09/2018 - 12:05

Η φωτογραφία αυτή τα λέει όλα: ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2017 στην Moto3 Joan Mir (36) προηγείται που επικεφαλής της φετινής βαθμολογίας της Moto3 Jorge Martín (88) και ο τωρινός οδηγός της Moto2 Stefano Manzi (29) τους ακολουθεί στον Αγώνα του Red Bull MotoGP Rookies Cup, στο Brno το 2014.

Η αναζήτηση της νέας γενιάς των σταρ του Rookies Cup έφθασε στο τελικό στάδιο και έτσι το “Rookies Cup Selection Event” θα γίνει στην πίστα Guadix κοντά στην Γρανάδα από τις 2-4 Οκτωβρίου. 

Οδηγοί από 32 κράτη στις 105 συμμετοχές θα διαγωνιστούν πάνω σε νέες 4χρονες PreMoto3 μοτοσυκλέτες, μπροστά στην αυστηρή κριτική επιτροπή. Την 3η ημέρα το απόγευμα θα ανακοινωθούν οι 10-12 οδηγοί που θα αγωνιστούν στο Rookies Cup του 2019, μαζί με τους οδηγούς που θα παραμείνουν στο θεσμό από τη φετινή χρονιά. 

Στη λίστα των 105 οδηγών που ακολουθεί βλέπουμε με χαρά το όνομα του Έλληνα Χρήστου Παπανικολάου που θα προσπαθήσει με τη βοήθεια του κόουτς του Γιάννη Μπούστα να δώσει τον καλύτερό του εαυτό και να γίνει ο πρώτος Έλληνας με Ελληνική αγωνιστική άδεια (Λισάνς) που θα αγωνιστεί στο θεσμό.

 

Οι οδηγοί που συμμετέχουν: 

Joaquín Allivellatore (Argentina)

Hugo Esequiel Gomez (Argentina)

Tom Edwards (Australia)

Andreas Kofler (Austria)

Tristan Walch (Austria)

Levi Badie (Belgium)

Luca De Vleeschauwer (Belgium)

Lucas Alvarenga (Brazil)

Kawyan Alves Freire Da Costa (Brazil)

Felipe Cortado Macan (Brazil)

João Vitor De Souza Carneiro (Brazil)

Enzo Valentim Garcia (Brazil)

Jonathan Finn (Canada)

Mackenzie Weil (Canada)

Matyas Konecny (Czech Republic)

Oliver König (Czech Republic)

David Kubáň (Czech Republic)

Ondrej Vostatek (Czech Republic)

Jamie Davis (England)

Jake Hopper (England)

Harry Leigh (England)

Owen Mellor (England)

Scott Ogden (England)

Storm Stacey (England)

Joshua Whatley (England)

Boudin Alexis (France)

Lorenzo Fellon (France)

Loïc Gombaud (France)

Marius Henry (France)

Marceau Lapierre (France)

Ilan Peron (France)

Bartholomé Perrin (France)

Gabin Planques (France)

Clément Rougé (France)

Niko Carstensen (Germany)

Freddie Heinrich (Germany)

Lucy Michel (Germany)

Phillip Tonn (Germany)

Florian Weiss (Germany)

Christos Papanikolaou (Greece)

Adael Alarcón Sanchez (Guatemala)

Ádám Kakuszi (Hungary)

Barnabas Olah (Hungary)

Mate Zoltan Szamado (Hungary)

Prakash Kumar Kamat (India)

Rhys Irwin (Ireland)

Matteo Bertelle (Italy)

Thomas Brianti (Italy)

Marco Gaggi (Italy)

Mirko Gennai (Italy)

Leonardo Giallini (Italy)

Nikolas Marfurt (Italy)

Gabriele Mastroluca (Italy)

Francesco Mongiardo (Italy)

Alessandro Morosi (Italy)

Mattia Rato (Italy)

Daijiro Sako (Japan)

Izam Ikmal (Malaysia)

Danial Syahmi (Malaysia)

Ruben Bijman (Netherlands)

Damian Boessenkool (Netherlands)

Daan Booij (Netherlands)

Jeffrey Buis (Netherlands)

Zonta Van Den Goorbergh (Netherlands)

Colin Velthuizen (Netherlands)

Jamie Lyons (Northern Ireland)

Mia Stenseth Rusthen (Norway)

Grzegorz Kumanek (Poland)

Mateusz Oslak (Poland)

Tomás Alonso (Portugal)

Kiko Maria (Portugal)

Jacopo Adriano Hosciuc (Romania)

Artem Maraev (Russian Federation)

Jack Hart (Scotland)

Ross Maguire (Scotland)

Taric Van Der Merwe (South Africa)

Chris Wright (South Africa)

Pedro Acosta Sánchez (Spain)

Pedro Enrique Benito Fraga (Spain)

Alex Escrig Reche (Spain)

Adrian Fernandez Gonzalez (Spain)

Sergio Gómez-Caro López-Hermoso (Spain)

Izan Guevara Bonnin (Spain)

Daniel Holgado Miralles (Spain)

Mario Mayor Frances (Spain)

Alex Millan Gomez (Spain)

Daniel Mogeda (Spain)

Unai Orradre Abad (Spain)

Iván Ortolá Díez (Spain)

Nil Roig (Spain)

Marcos Ruda Ceomino (Spain)

David Salvador Gomez (Spain)

Carlos Torrecillas Urban (Spain)

Marcos Uriarte Rodriguez (Spain)

Luis Miguel Verdugo De La Torre (Spain)

Noah Dettwiler (Switzerland)

Gabriel Da Silva (United States)

Damian Jigalov (United States)

Brenden Ketelsen (United States)

Cody Kitchens (United States)

Rocco Landers (United States)

Tyler Scott (United States)

Errol Sullivan (United States)

Facundo Andres Llambias Rosas (Uruguay)

Alfonso Linares (Venezuela)

Επόμενο άρθρο »

Μια Ελληνίδα στην FIM WOMEN IN MOTORCYCLING

« Προηγούμενο άρθρο

Leopard Racing: Φωτογραφικό

Χορηγοί
Σχετικά άρθρα
Το περιοδικό μας
Χορηγοί
Δημοσκόπηση
ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΟ GP ΤΗΣ ΤΑΪΛΑΝΔΗΣ
  • 1. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
  • 2. ΚΑΛΟ
  • 3. ΜΕΤΡΙΟ
  • 4. ΑΔΙΑΦΟΡΟ