Aragon Moto2: Αγώνας
2η νίκη στην κατηγορία για Binder!
Νέα 23/09/2018 - 15:02

Αρχίζει ν’ ανεβάζει την απόδοσή του στην κατηγορία της Moto2 ο Brad Binder, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto3 το 2016.

Ο Ν. Αφρικανός προερχόταν από την εκπληκτική του εμφάνιση στις χτεσινές κατατακτήριες, όταν και πήρε την πρώτη του pole position στην Moto2.

Σήμερα στον Αγώνα, κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στην κατηγορία.

Ο Binder ξεκίνησε δυνατά, έχοντας κατά νου να συντηρήσει τα ελαστικά του για το τέλος του Αγώνα και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο.

Απέφυγε δυο δύσκολες στιγμές, πρώτα 8 γύρους πριν το τέλος όταν τον χτύπησε από πίσω ο Bagnaia!

Ο Binder που είχε διαφορετικές γραμμές από τους αντιπάλους του, έκανε ένα άνοιγμα και όταν έκλεισε τη γραμμή του, από πίσω ερχόταν με ταχύτητα ο Bagnaia.

Ο τελευταίος χτύπησε τον Binder από πίσω, ευτυχώς χωρίς να έχουμε κάποια πτώση, ενώ ο Bagnaia παραδέχτηκε το λάθος του στο parc ferme.

Στη συνέχεια, δυο γύρους αργότερα, ο Binder είχε και μια επαφή με τον Alex Marquez όταν άρχισε να δείχνει τη δύναμή του στην πίστα.

Έχοντας κρατήσει σε καλή κατάσταση τα ελαστικά του, πέρασε με δύναμη μπροστά από τον Marquez και σε διάστημα δυο γύρων έκανε μια διαφορά ενός δευτερολέπτου.

Την κράτησε μέχρι την καρώ σημαία και πήρε αυτή τη σπουδαία νίκη, δίνοντας παράλληλα και ια βοήθεια στον ομόσταυλό του, τον Oliveira.

Ο τελευταίος, από την 18η θέση στην εκκίνηση, έκανε το καλύτερο δυνατό και πήρε την 7η θέση, η οποία πάντως είναι η χειρότερη φετινή του.

Ο Πορτογάλος και πάλι είχε ίδιο ρυθμό με τους μπροστά, αλλά πλήρωσε το γεγονός ότι ξεκίνησε από τόσο πίσω.

Ο μεγάλος του αντίπαλος, ο Pecco Bagnaia, συμπλήρωσε 100GP χωρίς να καταφέρει να πάρει μια ακόμα νίκη φέτος.

Ωστόσο πήρε τους 20β της δεύτερης θέσης και το πιο σημαντικό είναι ότι αύξησε τη διαφορά του από τον Oliveira στους 19 βαθμούς.

Στο βάθρο των νικητών, για πρώτη φορά μετά το Mugello φέτος, ανέβηκε και ο Lorenzo Baldassarri.

Ο Ιταλός είχε το ρυθμό και το έδειξε και στο τέλος του Αγώνα. Ανέβηκε γρήγορα - από την 8η θέση - στο γκρουπ των πρωτοπόρων.

Εκεί έδωσε μάχες και στους τελευταίους γύρους ήταν πιο γρήγορος από τον Alex Marquez τον οποίο κέρδισε στη μάχη για την 3η θέση.

Από εκεί και πέρα, ο Schrotter δεν κατάφερε να δείξει έναν δυνατό ρυθμό για να είναι απειλή για το βάθρο.

Έμεινε στην - όχι άσχημη - 5η θέση, μπροστά από τον Joan Mir που ήταν σχεδόν σε όλο τον Αγώνα 6ος.

Στη δεκάδα, πίσω από τον Oliveira, ήταν ο Mattia Pasini, ο Fabio Quartararo αλλά και ο Jorge Navarro που δεν μπόρεσε να δείξει το καλό του πρόσωπο.

Αν και ξεκίνησε από την πρώτη σειρά της εκκίνησης, ο Ισπανός έμεινε αμέσως πολύ πίσω και μόνο στο τέλος κατάφερε να μπει στη δεκάδα.