Αυστραλία Moto2: Επιβλητική νίκη για Rins!
Η 2η της καριέρας του, μπροστά από Lowes και Baldassari
Νέα 18/10/2015 - 08:39

Ο Rins επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα της Moto2, τον οποίο και κέρδισε με διαφορά 6,6δ από τον δεύτερο!

Ο Ισπανός πήρε τη δεύτερη νίκη του στη μεσαία κατηγορία και παράλληλα ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος χαμένος ο Axel Pons που ξεκίνησε πιο δυνατά απ’ όλους από τη δεύτερη θέση και ήταν αυτός που έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή.

Ωστόσο πήρε ποινή ride through (να περάσει δλδ από την pit lane) λόγω άκυρης εκκίνησης στην αρχή.

Στον 100ο του αγώνα στην Moto2, ο Luthi έδειχνε δυνατός και θα μπορούσε να πάρει το βάθρο, αν δεν έπεφτε από τη μοτοσυκλέτα του.

Έτσι ο Lowes έμεινε μόνος του στη δεύτερη θέση, την ώρα που πιο πίσω έδειχνε πάρα πολύ ανεβασμένος ο Lorenzo Baldassari!

Ο 18χρονος Ιταλός κατάφερε - στον 18ο γύρο - να περάσει τον Jonas Folger και να του πάρει την τρίτη θέση. Λίγο αργότερα ο Γερμανός θα εγκατέλειπε αφού τον έπιασε λάστιχο!!

Με τον Folger εκτός, ο Baldassari δεν είχε πρόβλημα να πάρει το βάθρο, που είναι και το πρώτο της καριέρας του!

Εκπληκτική επιστροφή για τον Nakagami, ο οποίος στον πρώτο γύρο έπεσε στην 19η  θέση! Στο τέλος όμως θα πέρναγε τη γραμμή τερματισμού στην 4η θέση!

Η πέμπτη θέση πήγε στον Xavier Simeon, που είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα του Βέλγου από τον αγώνα στο Sachsenring.

Ο Salom έφερε τη μοτοσυκλέτα του στην έκτη θέση και μπροστά από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, τον Johann Zarco. Ο τελευταίος πήρε το δεύτερο χειρότερό του αποτέλεσμα μετά το Qatar.

Στη δεκάδα και οι Kallio, Marquez και Krummenacher.

Αυστραλία: Τι αγώνας ήταν αυτός!!

Αυστραλία Moto3: Κέρδισε ο Oliveira