Αυστραλία Moto2: ΕΔ1
Κυριάρχησε σε δύσκολες συνθήκες ο Lowes
Νέα 16/10/2015 - 05:20

Ο Sam Lowes έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στην Αυστραλία, γράφοντας καταπληκτικούς χρόνους για την κατάσταση της πίστας του Phillip Island.

Λίγα λεπτά νωρίτερα - προς το τέλος των ΕΔ1 της μεγάλης κατηγορίας - η βροχή έπεφτε έντονη, ενώ 17 λεπτά πριν το τέλος των ΕΔ1 της Moto2 επέστρεψε.

Στο μεσοδιάστημα συνέχιζαν να πέφτουν ψιχάλες, με τον Lowes όμως ανεπηρέαστο να κατεβάζει συνεχώς τους χρόνους του!

Στο τέλος πήρε την πρώτη θέση χάρη στο 1:33,658 που πέτυχε στο 10ο από τους 15 γύρους που επιχείρησε.

Στην αρχή η διαφορά του από τον ανταγωνισμό ήταν τεράστια, ωστόσο στο τέλος κάποιοι κατάφεραν να τον πλησιάσουν.

Αυτός που έφτασε πιο κοντά ήταν ο Nakagami - με χρόνο δυο δέκατα πιο αργό από του Lowes - ενώ ο Folger ήταν ακριβώς τρία δέκατα πίσω από την πρώτη θέση.

Οι τρεις τους ήταν οι μόνοι που έκαναν χρόνους στο 1:33. Οι Luthi, Rins και Cortese έμειναν περίπου στο μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Lowes.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας για το 2015, Johann Zarco, ήταν ο τελευταίος με διαφορά κάτω από το δευτερόλεπτο από την κορυφή.

Ο Rabat δοκίμασε τον τραυματισμένο του αριστερό καρπό κι έμεινε στην 21η θέση, 2,5δ πιο αργός από τον Lowes.

Αυστραλία ΕΔ2: Η σειρά του Marquez!

Αυστραλία ΕΔ1: 1ο χρόνο ο Lorenzo