5ος Αγώνας - Γαλλία (Le Mans)
Moto3: Binder-Bendsneyder μαζί!
Στην ομάδα Red Bull KTM Ajo
Νέα 02/10/2015 - 10:04

Ο Brad Binder τελικά θα είναι ο μοναδικός αναβάτης από το γκαράζ της Red Bull KTM Ajo που θα παραμείνει στην ομάδα και το 2016.

Ο Ν.Αφρικανός θα έχει δίπλα του στο γκαράζ τον 16χρονο Bo Bendsneyder (στη φωτό), τον Πρωταθλητή στο Red Bull Rookies Cup φέτος.

Η ομάδα του Ajo θα κατέβει στο επόμενο Πρωτάθλημα με δυο αναβάτες, αντί των τριών που είχε τα τελευταία χρόνια.

Να θυμίσουμε ότι ο Miguel Oliveira θα ανέβει στην Moto2 τη νέα σεζόν, ενώ δεν έχει ξεκαθαρίσει το μέλλον του Karel Hanika στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για το 2016.

Ο Aki Ajo ήταν χαρούμενος που η ομάδα του επιστρέφει σε σχήμα με δυο αναβάτες, αλλά και για το γεγονός ότι θα συνεχίσει για δεύτερο χρόνο με τον Binder.

«Ήταν μια καλή χρονιά γι’ αυτόν. Είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος για την πρόοδο που έκανε από αγώνα σε αγώνα».

«Θεωρώ ότι η μεταξύ μας συνεργασία είναι δυνατή και μπορούμε να πάμε για τον Τίτλο τη νέα σεζόν».

Ο Brad Binder είναι έβδομος - για την ώρα - στη βαθμολογία με δυο βάθρα, ενώ ήταν άτυχος στον τελευταίο αγώνα της Aragon, όταν και τον παρέσυρε εκτός ο Bastianini ενώ πάλευε για τη νίκη.

Ο Ολλανδός Bendsneyder έχει οχτώ νίκες στο Red Bull Cup κι εξασφάλισε τον Τίτλο του Πρωταθλητή στον 11ο από τους 13 Γύρους.