SBK Assen 2: O Rea κερδίζει ένα δύσκολο αγώνα
Οι επιλογές ελαστικών καθόρισαν πολλά!
Νέα 22/04/2012 - 23:02

Μετά τον βρεγμένο Αγώνα 1 στο Assen και με την κατηγορία Supersport επίσης να αγωνίζεται σε βρεγμένο οδόστρωμα, οι οργανωτές – παρά το ότι είχε βγει ο ήλιος – κήρυξαν βρόχινο τον Αγώνα 2, αφού η πίστα ήταν ακόμη με υγρασία σε ορισμένα σημεία. Έτσι οι επιλογές των ελαστικών θα έπαιζαν σημαντικό ρόλο και οι οδηγοί διάλεξαν τα πάντα, από σκληρά σλικ, ενδιάμεσα χαραγμένα (intermediate), έως και φουλ βρόχινα, κάτι που έκανε μόνο ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Carlos Checa, περιμένοντας ότι στη διάρκεια του αγώνα θα έβρεχε και πάλι! Όμως αποδείχτηκε λάθος στην πρόβλεψή του, μετά από δύο γύρους μπήκε στα πιτς και άλλαξε σε σλικ, αλλά τερμάτισε 17ος, δεν πήρε κανένα βαθμό και έχασε μάλιστα την πρωτοπορία στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος.

Στον αντίποδα η καλύτερη επιλογή φάνηκε ότι ήταν αυτή του Jonathan Rea που κέρδισε τελικά τον Αγώνα 2, παρά το ότι είχε να παλέψει και με τον πόνο από τον σοβαρό τραυματισμό του δάκτυλου του στο αριστερό χέρι, μετά την πτώση που είχε λίγο νωρίτερα στον Αγώνα 1! Ο Βρετανός έβαλε στην Honda του μαλακό σλικ μπροστά, αλλά σκληρό πίσω και έτσι κατάφερε να περάσει τον Sylvain Guintoli στους τελευταίους γύρους και να πάρει μια ακόμη νίκη στο Assen, όπου έχει ξανακερδίσει, βοηθούμενος και από το γεγονός ότι είναι η πίστα δοκιμών της ομάδας του και την ξέρει πολύ καλά!

Στους πρώτους 18 γύρους ο Τσέχος Jakub Smrz οδήγησε την κούρσα και μάλιστα έκανε διαφορά πάνω από 5'' από το γκρουπ που τον κυνηγούσε. Όμως ο ομόσταυλός του στην Effenbert Liberty Ducati και νικητής του Αγώνα 1, ο Sylvain Guintoli ξέφυγε από τους Jonathan Rea και Eugene Laverty, έπιασε τον Smrz και σχετικά εύκολα πέρασε πρώτος. Όμως έπειτα ήρθε η σειρά του σκληρού πίσου ελαστικού του Rea, που πέρασε πρώτος και πήρε τη νίκη.

Ο Smrz εκεί που φαινόταν ότι θα πάρει μια εύκολη 3η θέση, έπεσε στο προσπέρασμα του Mark Aitchinson που ήταν ένα γύρο πίσω, αλλά δεν άνοιξε δρόμο στον Τσέχο. Έτσι η 3η θέση έμεινε ανοικτή και την πήρε για την Aprilia ο Eugene Laverty που στους δύο τελευταίους γύρους είχε μια τρομακτική μάχη με τους Leon Haslam και Marco Melandri. Οι τρεις τους αλληλοπεραστήκαν αρκετές φορές και πρόσφεραν απίστευτο θέαμα! Ο Ιταλός πήρε πάνω στο νήμα την 4η θέση με διαφορά 0.002 του δευτερολέπτου!

Ο Tom Sykes που δεν τερμάτισε στον Αγώνα 1, πήρε την 6η θέση, ο Ayrton Badovini την 7η με πόνους στην πλάτη από την πτώση που είχε στον Αγώνα 1 και ο Max Biaggi πήρε την 8η θέση, που όμως σε συνδυασμό με τους 0 βαθμούς του Checa τον έφερε στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος με ένα βαθμό διαφορά.