Μπούστας, Πολίτης, Μπεγνής οι νικητές στο Τυμπάκι
Στον 5ο Αγώνα για το Ελληνικό Πρωτάθλημα
Νέα 06/10/2010 - 01:21

Στο αεροδρόμιο του Τυμπακίου, στη νότια πλευρά της Κρήτης, δίπλα στα Μάταλα, έγινε ο 5ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μοτοσυκλετών.

Λίγες σχετικά οι συμμετοχές, στις 3 κύριες κατηγορίες που στηρίζουν τους αγώνες.

Στην κατηγορία των Νέων οδηγών ο Μπεγνής πήρε μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά μετά από μεγάλη μάχη με τον Μεϊμάρη που μάλιστα είχε πετύχει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα. Πολύ καλός και ο Κριζέας στην 3η θέση.

Στην Supersport 600 ο Πολίτης κέρδισε άνετα και πάλι με τον ταχύτερο γύρο του αγώνα. Με τον Παπαγεωργίου, τον περσινό Πρωταθλητή στην 2η θέση, στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς ο Πολίτης χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να πάρει το Πρωτάθλημα. Ο Κουτσουμπός πήρε την 3η θέση του βάθρου.

Ο Μπούστας (στην φωτό από Σέρρες) κοντά στο Πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας της Formula Extreme, με τη νίκη του στο Τυμπάκι. Ο οδηγός της Honda παρά το ότι έπεσε στον πρώτο γύρο και έχασε 13’’ δευτερόλεπτα, κατάφερε με ένα τρομερό γυρολόγιο να περάσει πρώτος και να κερδίσει με διαφορά 9’’ τον Συνιώρη με την BMW. Στην 3η θέση ο περσινός Πρωταθλητής Κοντομάρος.

Επόμενος και τελευταίος αγώνας του Πρωταθλήματος, στο αεροδρόμιο της Τρίπολης στις 14 Νοεμβρίου.