Valencia Moto3: Αγώνας
Μαγικό ντεμπούτο και νίκη για Oncu!!
Νέα 18/11/2018 - 15:37

Στιγμές αλησμόνητες έζησε στην Valencia σήμερα ο Can Oncu, ο οποίος κατάφερε να γράψει ιστορία στον πρώτο του Αγώνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

Ο Τούρκος ξεκίνησε δυνατά από την 4η θέση και παρά το ότι είχε μια δύσκολη στιγμή, κατάφερε να είναι στην τρίτη θέση στους πρώτους γύρους του Αγώνα.

Στη συνέχεια κράτησε ψηλά το ρυθμό του και στα ίδια επίπεδα με τους Tony Arbolino και Marco Bezzecchi που ήταν μπροστά του.

Ο Bezzecchi έκανε επίσης μια πολύ καλή εκκίνηση, όμως στον τρίτο γύρο του Αγώνα έκανε το λάθος και έπεσε!

Ο Ιταλός επανήλθε στον Αγώνα, αλλά αργότερα θα έπεφτε και πάλι στις πολύ δύσκολες συνθήκες πίστας με τη συνεχόμενη βροχή.

Τελικά επανήλθε και πάλι στην πίστα και τερμάτισε στην τελευταία θέση, 20ος.

Μπροστά ο Tony Arbolino είχε μια διαφορά σχεδόν 3’’ από τον Oncu, όμως ούτε αυτός έμελε να κρατήσει τη θέση του.

Ο Ιταλός έπεσε 12 γύρους πριν από το τέλος κι έχασε από τα χέρια του μια τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Η πρώτη θέση πέρασε στον Can Oncu, ο οποίος είχε άλλη μια πολύ δύσκολη στιγμή στον τελευταίο γύρο του Αγώνα.

Έμεινε όμως πάνω στη σέλα της μοτοσυκλέτας του και κατάφερε να γράψει ιστορία σ’ ένα μαγικό ντεμπούτο στην  καριέρα του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

Έγινε ο μικρότερος σε ηλικία οδηγός που ξεκινά Αγώνα της Moto3, σε ηλικία 15 ετών και 115 ημερών και ο μικρότερος σε ηλικία νικητής GP!

Παράλληλα έγινε ο μικρότερος σε ηλικία οδηγός που κερδίζει στο ντεμπούτο του Αγώνα στην Moto3 και δεύτερος στην ιστορία της μικρής κατηγορίας μετά το 1991 και τον Ueda (125cc).

Πίσω του τερμάτισε ο Jorge Martin που έκλεισε την καριέρα του στην Moto3 με ένα ακόμα βάθρο, το 20ο του.

Στο βάθρο, μετά το Sachsenring, επέστρεψε και ο John Mcphee, ο οποίος κατάφερε στο τέλος να περάσει τον Fabio Di Giannantonio.

O Diggia φάνηκε ν’ αντιμετωπίζει προβλήματα και λίγο έλειψε να τον προλάβει και ο Enea Bastianini στο τέλος, αλλά κράτησε την 4η θέση.

Σε συνδυασμό με την πτώση του Bezzecchi, πήρε τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία και χάρισε το 1-2 στην ομάδα του Gresini στο φετινό Πρωτάθλημα!

Ο Bastianini ήταν και πάλι πολύ δυνατός στους τελευταίους γύρους του Αγώνα και κατάφερε να σκαρφαλώσει ως την  5η θέση.

Πίσω του ο Jaume Masia, σε συνδυασμό με την πτώση του Dennis Foggia, πήρε τελικά τον τίτλο του καλύτερου νεοφερμένου στην κατηγορία.

Την έβδομη θέση πήρε ο Niccolo Antonelli, ενώ οι Atiratphuvapat (το καλύτερό του αποτέλεσμα στον τελευταίο του Αγώνα στα GP), Ramirez και Vietti Ramus έκλεισαν τη δεκάδα.

Valencia Moto2: Αγώνας

Valencia MotoGP: Ζέσταμα