Ο Pirro νικητής στον “Αγώνα των Πρωταθλητών”
Στο WDW2018 στο Misano
Νέα 22/07/2018 - 11:38

Το ακροβατικό σμήνος Frecce Tricolori πέταξε πάνω από τους 12 Πρωταθλητές της Ducati που συμμετείχαν στον Αγώνα "Race of Champions" και αμέσως μετά οι οδηγοί του MotoGP και των SBK μπήκαν στην διαδρομή της πίστας του Misano με τις Panigale V4 S που είχαν η κάθε μια τα αγωνιστικά χρώματα του κάθε οδηγού.

Ο Michele Pirro ξεκίνησε από την pole position, μετά τη διαδικασία που περιλάμβανε και Ελεύθερες και Κατατακτήριες Δοκιμές και αμέσως έκανε μια μικρή διαφορά από τους υπόλοιπους. Ο Rabat έκανε κακή εκκίνηση, αλλά ανέβηκε θέσεις και προσπέρασε τους Melandri, Miller και Fores. Τελικά πήρε την 2η θέση μπροστά από τον Fores.

Πίσω τους Miller, Melandri και Rinaldi και κοντά τους οι Dovizioso, Siméon, Petrucci, Lorenzo, Abraham και Bayliss. Δυστυχώς το "Race of Champions" διακόπηκε στον 6 από τους 8 γύρους, λόγω βροχής, αλλά όπως και να είχε ήταν ένα μεγάλο σόου για τους χιλιάδες Ducatisti που βρέθηκαν στην πίστα.

Τα Pirelli των Panigale V4 S που ήταν αφιερωμένα το καθένα σε κάθε ένα οδηγό, άφησαν άσπρο καπνό μετά τα έντονα burnout, ενώ μετά το τέλος του Αγώνα και οι 12 Panigale V4 S που συμμετείχαν στο "Race of Champions", αλλά και η 13η του τραυματία Chaz Davies που δεν συμμετείχε, είναι διαθέσιμες για το κοινό με πώληση μέσω δημοπρασίας στο eBay.

Ο Πρόεδρος Claudio Domenicali έκανε την Απονομή στους τρεις νικητές, με το “κύπελλο” να είναι μια ρέπλικα του εκκεντροφόρου της Panigale V4.