Ο Πίππος με την Yamaha R1 στη μάχη της χρονιάς
Νέα 26/06/2018 - 13:33

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο 4ος Αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας του 2018 έγινε στην πίστα των Μεγάρων και η Yamaha – Μοτοδυναμική είδε τον οδηγό της Λευτέρη Πίππο με την Yamaha R1, να δίνει μια συγκλονιστική μάχη για τη νίκη μέχρι τον τελευταίο γύρο, στην κορυφαία κατηγορία SBK (Superbikes).

Στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Κώστας Σταμπέλος με Yamaha R1 πήρε τη νίκη, ενώ στην κατηγορία Supersport 300 ο Νίκος Ελευθεριάδης ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου.

Στην κατηγορία SBK λοιπόν, ο Πρωταθλητής Λευτέρης Πίππος με την Yamaha R1 έδωσε συγκλονιστική μάχη με τον Πρωταθλητή Σάκη Συνιώρη, η οποία καθήλωσε τους θεατές που βρέθηκαν στην πίστα και καταγράφηκε από τις κάμερες της COSMOTE TV για να την παρακολουθήσουν όσοι δεν κατάφεραν να είναι στα Μέγαρα. Από τους γνώστες των Ελληνικών Αγώνων θεωρήθηκε η μάχη της δεκαετίας, καθώς οι δύο οδηγοί αλληλοπροσπεράστηκαν πολλές φορές και η νίκη τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες των προσπεράσεων των αργότερων οδηγών.

Από αριστερά: Λιούντρης, Μαρκεσίνης, Πίππος, Παπαγεωργίου, Φωτιάδης

Η R1 έδειξε πανίσχυρη και ο Πίππος πήρε όλα τα θετικά της στοιχεία και προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του Αγώνα. Η κρίσιμη στιγμή ήταν μόλις στον προτελευταίο γύρο και η μάχη κρίθηκε στο προσπέρασμα του Κώστα Φωτιάδη που οδηγεί επίσης μια R1. Ο Πίππος χρειάστηκε να κάνει λίγα περισσότερα μέτρα και να χάσει την πρωτοπορία, τερματίζοντας στην 2η θέση.

Όμως παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά 8 βαθμών από τον Σάκη Συνιώρη.

Ο Γιώργος Μαρκεσίνης με τη δική του Yamaha R1 τερμάτισε στην 5η θέση, ενώ πίσω του ο Κώστας Ζαχαρόπουλος με τη δική του R1 πήρε την 6η θέση, κάνοντας τον καλύτερό του Αγώνα και με νέο προσωπικό ρεκόρ ταχύτερου γύρου. Ο Φωτιάδης πήρε την 7 θέση μπροστά από τον έμπειρο Μιχάλη Σπηλιώτη.

SBK: Σπηλιώτης, Πίππος, Συνιώρης

Στην κατηγορία SSP (Supersport) ο Άλεξ Παπαγεωργίου με την Yamaha R6, ήταν στη μάχη για τη νίκη και τις θέσεις του βάθρου, όταν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει με ένα τεχνικό πρόβλημα. Ο Δημήτρης Παπαγγέλου με τη δική του R6 ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου, ενώ ο Γιώργος Λιούντρης έκανε καλό αγώνα και τερμάτισε 5ος.

Ο 14χρονος Νίκος Ελευθεριάδης που αγωνίστηκε στην κατηγορία SSP300 (Supersport 300) με την Yamaha R3 πήρε την 2η θέση, μετά από μεγάλη μάχη με τον Γιώργο Μπαξίσογλου και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της κατηγορίας. Ο Γιώργος Γερακιανάκης επίσης με Yamaha R3 πήρε την 4η θέση βελτιώνοντας σημαντικά τους χρόνους του.

O Ελευθεριάδης, ο Γερακιανάκης, Γιάννης Κυριάκου και ο Παναγιώτης Γκιζίνος συμμετείχαν και στην κατηγορία ΝΕΟΙ Οδηγοί, με Yamaha R3 και πήραν τις θέσεις 4/5/6 οι τρεις πρώτοι, ενώ ο Γκιζίνος στάθηκε άτυχος και δεν κατάφερε να ξεκινήσει λόγω τεχνικού προβλήματος.

Στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Κώστας Σταμπέλος με την Yamaha R1 έδωσε πολύ ωραία μάχη με τους Μενέλαο Κοντογιάννη και Ανδρέα Παπαντριανταφύλλου, για να πάρει την πρώτη νίκη του, με εξαιρετικό χρόνο ταχύτερου γύρου.

Το επόμενο ραντεβού των οδηγών της Yamaha στο ΠΠΤ2018 για τον 5ο Αγώνα της χρονιάς θα είναι στις Σέρρες στις 2 Σεπτεμβρίου.

SBK: Πίππος, Συνιώρης
SSP: Παπαγεωργίου, Τριντής, Παπαγγέλου
SSP: Παπαγγέλου
SSP300: Ελευθεριάδης
ΝΕΟΙ: Γερακιανάκης, Ελευθεριάδης, Μπαξίσογλου
ΝΕΟΙ: Κυριάκου
ΝΕΟΙ: Ελευθεριάδης, Μπαξίσογλου
ΝΕΟΙ: Ελευθεριάδης, Κυριάκου