Σοκ στον κόσμο του Motocross
Στα 56 του «έφυγε» ο Eric Geboers
Νέα 08/05/2018 - 15:01

Ένας Θρύλος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross, ένας από τους πιο σημαντικούς αθλητές του, ο Eric Geboers, πνίγηκε την Κυριακή το απόγευμα.

Ο Βέλγος, γνωστός ως “The Kid” ή “Mister 875” βούτηξε στα νερά ενός ποταμού για να σώσει το σκύλο του και τελικά πνίγηκε και αυτός.

Ο Geboers έκανε βαρκάδα στη λίμνη Miramar, κοντά στην πόλη Mol, όταν ξαφνικά ο σκύλος του βούτηξε στα νερά.

Χωρίς δεύτερη σκέψη, ο Βέλγος έπεσα στα νερά της λίμνης για να σώσει τον αγαπημένο του σκύλο.

Δεν τα κατάφερε όμως... σε ηλικία μόλις 56 ετών έχασε τη ζωή του.

Ο Eric Geboers προέρχεται από οικογένεια με τεράστια παράδοση στο χώρο του motocross. Ο αδερφός του, ο Sylvain, ήταν πρωταγωνιστής στο Πρωτάθλημα τη δεκαετία του ’70.

Αργότερα ήταν μάνατζερ στην ομάδα της Suzuki στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross, μαζί με τον Eric.

O Eric γεννήθηκε στις 5 Αυγούστου του 1962 και στις ημέρες του ήταν ο μόνος αναβάτης που είχε καταφέρει να κερδίσει Τίτλο και στις τρεις κατηγορίες: στα 125/250/500.

Αν αθροίσουμε τα παραπάνω, το νούμερο που βγαίνει είναι το 875. Από εκεί προέρχεται το “Mister 875”.

Στις δυο μικρές κατηγορίες κέρδισε τον Τίτλο με την Suzuki, ενώ στη μεγάλη κατηγορία στέφθηκε Πρωταθλητής με την Honda.

Μετά την απόσυρσή του από το motocross ασχολήθηκε με αγώνες αυτοκινήτου Endurance, συμμετέχοντας το 2001 και το 2002 στο Π.Π. FIA GT.

Moto3: Τελευταίος στο grid ο Canet

Jerez: Φωτογραφικό αφιέρωμα