4ος Αγώνας - Ισπανία (Jerez)
Aragon Moto3: Αγώνας
Ιστορική 8η νίκη για τον φοβερό Mir
Νέα 24/09/2017 - 15:09

Η ομίχλη σήμερα το πρωί οδήγησε στην καθυστερημένη έναρξη του αγώνα της μικρής κατηγορίας, ο οποίος είχε και μειωμένη διάρκεια.

Έτσι, μέσα σε διάστημα 13 γύρων (αντί 20) δόθηκαν απίστευτα σκληρές μάχες από τους οδηγούς της Moto3.

Μέχρι το τέλος όλα ήταν ανοιχτά, αλλά κάπου εκεί ήρθε ο Joan Mir για ν’ αναγκάσει τους αντιπάλους του να υποκλιθούν στο τεράστιο ταλέντο του.

Ο Ισπανός ήταν συγκλονιστικός στο τέλος, όταν και κράτησε πίσω του τους Di Giannantonio και Bastianini.

Η νίκη για τον Mir ήταν η 8η φέτος και είναι ο μόνος στην κατηγορία της Moto3 που έχει πάρει τόσες νίκες μέσα σε μια σεζόν!

Παράλληλα έφτασε τις 9 στην Moto3, ισοφαρίζοντας τον αριθμό-ρεκόρ νικών που έχουν στην κατηγορία οι Romano Fenati και ο αείμνηστος Luis Salom.

Εξίσου φανταστική ήταν η παρουσία στο σημερινό αγώνα και του Di Giannantonio, ο οποίος πάλεψε μέχρι τέλους για την πρώτη νίκη της καριέρας του!

Μπορεί να την έχασε για μόλις 43χιλ, ωστόσο και αυτός κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα των θεατών του αγώνα.

Μαζί τους στο βάθρο των νικητών και ο Enea Bastianini που έχασε τη δεύτερη θέση για μόλις 8 χιλιοστά του δευτερολέπτου!!

Οι Honda κυριάρχησαν στον αγώνα και στις πρώτες έξι θέσεις ήταν αποκλειστικά δικές της μοτοσυκλέτες.

Απογοητευμένος  στο τέλος ο Martin, έχασε το βάθρο και ήταν μόλις 0.170δ πίσω από τον μεγάλο νικητή του αγώνα!

Την πέμπτη θέση πήρε ο Aron Canet, μπροστά από τον John McPhee που έκανε καλό αγώνα σήμερα.

Η πρώτη ΚΤΜ ήταν στην έβδομη θέση, αυτή του Marcos Ramirez, ενώ καταπληκτική ήταν η εμφάνιση του Dennis Foggia που πήρε την 8η θέση!

Στη δεκάδα ο Phillip Oettl αλλά και ο Romano Fenati που όμως ήταν απογοητευμένος μετά το τέλος του αγώνα μιας και η διαφορά του από τον Mir εκτοξεύτηκε στους 80β.

Aragon Moto2: Αγώνας

Lorenzo: Αναπάντεχο αποτέλεσμα!