SBK-Motul Assen: Superpole
Ο Sykes κυριαρχεί στον ένα γύρο!
Νέα 16/04/2016 - 14:03

Ο Tom Sykes απέδειξε και σήμερα γιατί θεωρείται ο κορυφαίος στον ένα γύρο στα SBK-Motul, κατακτώντας ακόμα μια pole position!

Είναι η τρίτη pole του Βρετανού αναβάτη της Kawasaki στους πρώτους τέσσερεις γύρους, με διαφορά μάλιστα 0,633δ από τον δεύτερο!

Μετά τη χτεσινή βροχή, το Assen ήταν ηλιόλουστο αν και η θερμοκρασία στον αέρα δεν ξεπέρασε τους 10 βαθμούς!

Ο Sykes ήταν κυρίαρχος με το μαλακό ελαστικό της Pirelli και ο μόνος που κατάφερε να κάνει χρόνο στο 1:35.

Δεύτερος ήταν ο Sylvain Guintoli επιβεβαιώνοντας και αυτός τη δυναμική της R1 στον ένα γύρο.

Τρεις οι κατασκευαστές στις πρώτες σειρές, με τον Davide Giugliano να φέρνει την Ducati του στην τρίτη θέση.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jonathan Rea ανοίγει τη δεύτερη σειρά, αλλά η διαφορά του από την κορυφή ήταν σχεδόν ένα δευτερόλεπτο!

Ο ντόπιος Michael Van der Mark πήρε την πέμπτη θέση, με τον νικητή της Aragon να ξεκινά τελευταίος από τη δεύτερη σειρά.

Έχοντας περάσει με επιτυχία από την SP1, ο Markus Reiterberger κατάφερε να πάρει την όγδοη θέση.

Πίσω του έμεινε το Ισπανικό δίδυμο των Xavi Fores και Jordi Torres.

Ένας από τους χαμένους σήμερα ήταν ο Nicky Hayden που πήρε μόλις τη δέκατη θέση, με τον Savadori ακριβώς πίσω του.

Ο Alex Lowes είχε μια πτώση στο τελευταίο εσάκι της πίστας στην τελευταία του έξοδο στην πίστα κι έμεινε τελικά στην τέταρτη σειρά!

SBK-Motul Assen: Θρίλερ ο 1ος αγώνας!