Jerez Moto2 ΕΔ1: Δυνατό ξεκίνημα για Rabat
Η διαφορά των εφτά πρώτων κάτω από τρία δέκατα!
Νέα 01/05/2015 - 13:34

Έναν Rabat από τα παλιά είδαμε στις σημερινές πρώτες ελεύθερες δοκιμές της Jerez, με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή της Moto2 να σημειώνει τον καλύτερο χρόνο σήμερα το πρωί: 1:43.198!

Οι διαφορές των οδηγών ήταν μικρές και χαρακτηριστικό είναι ότι οι πρώτοι 14 έπεσαν στο 1:43, ενώ οι πρώτοι εφτά δεν απέχουν μεταξύ τους περισσότερο από 0.276δ!

Ο Sam Lowes προσπάθησε και πλησίασε τον Ισπανό στο 0.136δ, ενώ ελάχιστα πιο πίσω - στην τρίτη θέση - ολοκλήρωσε ο Simone Corsi που ξεκίνησε θετικά τον τέταρτο Γύρο του Πρωταθλήματος.

Καλό ρυθμό έχει και ο Jonas Folger, ο οποίος στο τέλος συμβιβάστηκε με την τέταρτη θέση, κάνοντας οχτώ χιλιοστά καλύτερο χρόνο από τον μεγάλο νικητή της Αργεντινής, Johann Zarco.

Ο Alex Rins προσπάθησε στο τέλος να κατεβάσει το χρόνο του, αλλά έχανε στο δεύτερο μισό της πίστας και τελικά πήρε την 14η θέση.

Ο Alex Marquez ήταν 21ος, πλησιάζοντας στα 71 χιλιοστά το χρόνο του Mika Kallio που ξεκίνησε μουδιασμένα το GP της Jerez, όντας στην 20η θέση και 1,2δ από την κορυφή.

Jerez Moto3 ΕΔ1: Σόου Vazquez!

Jerez ΕΔ1: Κυρίαρχος ο Lorenzo