Κέρδισε άνετα την Supersport και πήρε τον Τίτλο
Νέα 22/10/2013 - 10:47

Αποστολή περιοδικό MOTOGP WORLD: Δημήτρης Διατσίδης

φωτογραφίες: Βαγγέλης Μαραγκός

Έργο με ένα πρωταγωνιστή, ήταν ο Αγώνας της κατηγορίας SS στην Τρίπολη, αφού ο Σάκης Συνιώρης, σε φοβερή φόρμα από τις ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής, κυριάρχησε και στον Αγώνα.

Ο συνήθης ύποπτος Μιχάλης Κουτσουμπός (Honda CBR600RR) πήρε και πάλι την εκκίνηση, με τον Συνιώρη (Honda CBR600RR) να ακολουθεί και μαζί με τον Σωτήρη Μπεγνή (Yamaha R6) να περνούν μπροστά στον 2ο γύρο. Ο Συνιώρης από εκεί και πέρα δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας, χωρίς ποτέ να ξανακοιτάξει πίσω του και απόλυτα συγκεντρωμένος στην οδήγηση, στον 20ο από τους 24 γύρους του Αγώνα πέτυχε τον ταχύτερο γύρο με 57.848!

Με τη νίκη αυτή σε συνδυασμό με τη μη συμμετοχή του Βαγγέλη Καρακατσάνη στον αγώνα και την εγκατάλειψη από πρόβλημα στα ηλεκτρικά και το Traction Control του Γρηγόρη Παναγιωτόπουλου (Triumph Daytona 675), ο Σάκης Συνιώρης εξασφάλισε και τον Τίτλο του Πρωταθλητή της Supersport!

Εντωμεταξύ πίσω από το νέο Πρωταθλητή, έγινε μια φοβερή μάχη, με τον Μπεγνή να κρατάει και να αντιστέκεται μέχρι τέλους στις επιθέσεις του Κουτσουμπού, του Αλέξη Παπαγεωργίου (Yamaha R6), του Σταύρου Τριντή (Honda CBR600RR) και του Παναγιώτη Κουζή (Honda CBR600RR) που εντυπωσίασε προερχόμενος από το Μοτοκρός.

Ο Τριντής είχε μια ανώδυνη πτώση στην Κ11, την τελευταία στροφή και έχασε την ευκαιρία να παλέψει για το βάθρο, ενώ ο Κουτσουμπός αφού άλλαξε την τρίτη θέση με τον Παπαγεωργίου, έκανε πολλές επιθέσεις στον Μπεγνή και τελικά πήρε την 3η θέση, πίσω από τον οδηγό της ομάδας του Γιάννη Μπούστα που επιτέλους οδήγησε πολύ δυναμικά και αποτελεσματικά.

Αρκετά πιο πίσω από αυτό το γκρουπ εξελίχθηκε άλλη μια μάχη, λίγο πιο παλιών οδηγών, του Γιώργου Καρακώστα και του Γιάννη Τζωρτζόπουλου που έτρεχαν και οι δύο με μαύρες Honda CBR600RR και μαύρες στολές. Η διαφορά τους στο τέλος ήταν 3 δέκατα του δευτερολέπτου υπέρ του Γιώργου.

Ο Γιώργος Δαραμούσης που είχε αγωνιστεί και στην κατηγορία ΟΡΕΝ νωρίτερα, με την Honda CBR600RR που προετοιμάζει ο Γιώργος Κουτσουμπός, σημείωσε πάλι έναν αξιόλογο χρόνο και κέρδισε εμπειρίες με την 8η θέση. Οι Κωνσταντίνος Σακελλαρίου, Γιώργος Μανδρώνης, Νίκος Ζαφείρης και Γιώργος Χάλαρης συμπλήρωσαν τους οδηγούς που πήραν την καρό σημαία του τερματισμού.

Δείτε τα αποτελέσματα αναλυτικά στο συνοδευτικό μας αρχείο!