5ος Αγώνας - Γαλλία (Le Mans)
Supersport: O Sofuoglu νικητής στην Γερμανία
Νέα 9/9/2012 4:04:00 μμ

Ο Kenan Sofuoglu με την Kawasaki του έδειξε την κλάση του (2 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας) και κέρδισε τον αγώνα στην Γερμανία, παίρνοντας την πρωτοπορία από την πρώτη μέχρι την τελευταία στροφή του αγώνα.

Ο Γάλλος Jules Cluzel με την Honda του δεν κατάφερε να περάσει μπροστά, παρά το ότι πίεζε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και περιορίστηκε στη 2η θέση, μένοντας 38 βαθμούς πίσω, γεγονός που σημαίνει ότι άνευ απροόπτου ο Τούρκος θα πάρει τον 3ο του Τίτλο, στους δύο αγώνες της χρονιάς που απομένουν.

Στην 3η θέση του αγώνα βρίσκουμε τον Fabien Foret και την Kawasaki του, που κέρδισε τη μάχη με τον πρώην Παγκόσμιο Πρωταθλητή 125 Gabor Talmacsi (Honda) που έδειξε πολύ δυνατός, αλλά περιορίστηκε τελικά στην 7η θέση. Ο Broc Parkes (Honda) πήρε μια μοναχική 4η θέση, μπροστά από τους Leonov & Baldolini που πήραν για την Yamaha & Triumph τις θέσεις 5 & 6 αντίστοιχα.

Στο κάτω μέρος της σελίδας δείτε τα αποτελέσματα αναλυτικά.

SBK Γερμανία 1ος Αγ.: Θρίαμβος Aprilia & Biaggi